Badie je obtožen vpletenosti v ponedeljkovo nasilje v Kairu, v katerem je bilo ubitih najmanj 51 ljudi.

Nekateri vodilni člani bratovščine so že v priporu, izdanih pa je bilo še okoli 200 nalogov za aretacijo, poroča CNN. Medtem je predstavnik Muslimanske bratovščine sporočil, da vodilnih predstavnikov gibanja (še) niso aretirali, obtožbe pa je označil kot poskus, da se zatre upor.

Badie in ostali voditelji so sicer že soočeni z obtožnicami tudi zaradi poboja protestnikov pred sedežem Muslimanske bratovščine. Do incidenta pred sedežem bratovščine je prišlo 30. junija, umrlo pa je najmanj 12 ljudi.

Mursi »na varnem«

Tiskovni predstavnik egiptovskega zunanjega ministrstva Badr Abdelati je danes pojasnil, da je odstavljeni egiptovski predsednik Mohamed Mursi na »varnem kraju«, proti njemu pa še ni bila vložena obtožnica. »Mursi je zaradi lastne varnosti na varnem, obravnavan je spoštljivo,« je zatrdil.

Po odstavitvi 3. julija so namreč Mursija aretirali in odpeljali na sedež ministrstva za obrambo. Prijeli naj bi ga »preventivno«.

Tudi glavna opozicijska skupina v Egiptu zavrnila načrt začasnega predsednika

Glavna opozicijska skupina v Egiptu Narodna fronta rešitve, ki je podprla odstavitev predsednika Mohameda Mursija, se je pridružila vrsti drugih gibanj in zavrnila načrt novih oblasti za obdobje tranzicije.

Odlok, ki tlakuje pot novim volitvam in daje začasnemu predsedniku obsežna pooblastila, naj bi bil sprejet brez ustreznega posvetovanja.

»Narodna fronta rešitve sporoča svojo zavrnitev ustavnega odloka,« je v izjavi sporočila skupina, ki jo je do torkovega imenovanja za namestnika predsednika vodil Mohamed El Baradej. Kritični so predvsem do tega, da se trenutna oblast z začasnim predsednikom Adlijem Mansurjem ni v zadostni meri posvetovala z njimi.

Pozvali k popravkom

Pozvali so k popravkom načrta, predlagali bodo tudi lastna dopolnila, so še sporočili, določil, ki jim ne ustrezajo, pa niso navedli, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Že pred tem so načrt za obdobje tranzicije, ki ga je v ponedeljek zvečer predstavil Mansur, zavrnile tako skupine, ki so podpirale Mursijevo odstavitev, kot njegovi večinoma islamistični podporniki.

Nezadostne mere usklajevanja

Tudi gibanje Tamarod, ki je stalo za množičnimi protesti proti Mursiju, je bilo kritično zaradi nezadostne mere usklajevanja in je prav tako napovedalo svoje predloge. Mursijeva Muslimanska bratovščina, ki je Mursijevo odstavitev označila za vojaški udar, pa je menila, da »ustavni odlok človeka, ki so ga nastavili pučisti, vrača Egipt na začetek«.

Mansur je sicer napovedal, da bodo predsedniške volitve v državi najkasneje februarja prihodnje leto, še pred tem pa bodo imeli parlamentarne volitve in referendum, na katerem bodo odločali o novi ustavi. Spremembe sporne islamistične ustave naj bi začeli pripravljati že čez dva tedna.

Novi premier naj bi si zadeval za spravo

Poleg tega pa naj bi odlok, ki določa potek prehodnega obdobja, začasnemu predsedniku dajal obsežna pooblastila, vključno z zakonodajnim, še piše AFP.

Mansur je v torek medtem imenoval tudi premierja prehodne vlade. To je postal liberalni ekonomist in nekdanji finančni minister Hazem el Beblavi. Prizadeval naj bi si za spravo z Muslimansko bratovščino in ji ponudil položaje v vladi. Pogovore o oblikovanju prehodne vlade naj bi začel danes, še poroča AFP.

Muslimanska bratovščina ne bo sodelovala z Beblajem

Muslimanska bratovščina je sodelovanje v Beblajevi vladi že zavrnila. Kot je danes sporočil njen tiskovni predstavnik Tarek al Mursi, »ne sklepajo dogovorov s pučisti in zavračajo vse, kar izhaja iz udara«.

Napeto politično dogajanje v državi še naprej spremlja tudi nasilje. Na nemirnem Sinajskem politiku sta bila davi v napadu na več policijskih in vojaških položajev ubita dva človeka, eden od njiju naj bi bil civilist.