Sodni proces na vojaškem sodišču v oporišču Fort Mead v Marylandu nedaleč od Washingtona bo trajal predvidoma do konca avgusta. O usodi 25-letnega vojaka bo odločala vojaška sodnica, polkovnica Denise Lind. Tožilstvo ga je obremenilo z več kot 20 točkami obtožnice, med katerimi je najhujša pomoč sovražniku, ki prinaša dosmrtni zapor.

Tožilstvo mora sodnico prepričati, da je Manning vedel, da bo objava zaupnih dokumentov o vojnah v Iraku in Afganistanu ter diplomatskih depeš State Departmenta prišla tudi do sovražnikov, kot je teroristična mreža Al Kaida. Tožilci skušajo nekdanjega obveščevalnega analitika v Iraku prikazati kot vojaka, ki je bil izurjen v varovanju skrivnosti in se je dobro zavedal posledic, če pridejo zaupne informacije v roke sovražnika.

Manningov odvetnik David Coombs pa je več prič doslej prepričal, da so priznale, da je bilo vzdušje v obveščevalnem uradu v Bagdadu precej sproščeno. Obveščevalni analitiki so se večinoma zabavali z glasbo, gledanjem filmov in računalniškimi igrami, namesto da bi skušali pomagati pri lovu na talibane in teroriste. Coombs skuša tudi pokazati, da Manning ni nikoli nameraval nič slabega za svoje kolege, za nacionalno varnost in zaupne vire.

S pričami je najprej na vrsti tožilstvo. Dosedanje priče so po eni strani potrdile, da bi moral Manning vedeti kaj se bo zgodilo, če pridejo skrivnosti v javnost. V navzkrižnem zasliševanju Coombsa pa so obenem priznale, da večina članov Manningove enote svojega dela ni jemala preveč resno. To pomeni, da ni bilo nobenega zlobnega naklepa. Manning je že priznal, da je predal dokumente WikiLeaksu, ker je želel sprožiti javno debato o ameriški zunanji politiki in početju vojske na tujem.

Zavrača pa priznanje načrtnega škodovanja nacionalnim interesom ZDA oziroma pomoč sovražniku. Sodni proces se je začel pod strogimi varnostnimi ukrepi, ki pa se postopoma lajšajo. Manningovi podporniki so morali na primer uvodoma majice z napisom "resnica" obrniti navznoter, sedaj pa jim tega ni več treba in napis je lahko jasno izražen. Kljub temu bo del sojenja potekal za zaprtimi vrati zaradi varovanja državnih skrivnosti in varnosti nekaterih prič.