Stalinova osebna vojna z Josipom Brozom Titom bi tako kmalu privedla do tretje svetovne vojne, piše v nedavno objavljenih dokumentih, ki jim je NSA umaknila oznako tajnosti. V dokumentu z naslovom »Izogibanje Armagedonu« je NSA zapisala, da je bil Stalin odločen za vsako ceno uničiti Tita in njegov 'odpadniški komunistični režim'.

Pomoč ZDA vredna pol milijarde dolarjev

Med Jugoslavijo in ZSSR je izbruhnila propagandna vojna, v kateri so Sovjeti Tita in njegovo vlado označili za vohunske duše, prodane ameriškemu in britanskemu imperializmu. A ko Stalinove sabotaže in načrti niso privedli do želenih ciljev, je, tako NSA, Stalin začel kovati načrte za napad na Jugoslavijo. Madžarska vojska naj bi s prebojem v Vojvodino odprla pot proti Beogradu, ki bi ga nato zavzeli Sovjeti.

Ti so, sodeč po dokumentih NSA, oblikovali posebne bojne enote, vključujoč tri mednarodne brigade na Madžarskem, v Romuniji in Bolgariji, visoke položaje v njih pa so zasedali tudi jugoslovanski prebežniki. Po oceni CIE je sicer Jugoslavija imela možnosti za zmago v boju proti vojakom iz treh prej omenjenih držav, gotov poraz pa bi sledil s prisotnostjo šestih divizij sovjetkih vojakov v njih. ZDA so tako, piše v dokumentih, Jugoslaviji začele pošiljati pomoč – do srede 50. let prejšnjega stoletja skupno kar okoli pol milijarde dolarjev.

Tretja svetovna vojna

Ameriška obveščevalna služba je že takrat računala na to, da bo Jugoslavija sčasoma postala članica zveze Nato, Američani pa so, tudi da bi onemogočili Stalinove načrte, pomagali Titovem režimu. Iz Natove perspektive je Jugoslavija služila kot ščit za obrambo ranljive Italije in Grčije. Z vstopom Jugoslavije, Grčije, Turčije in Španije v zvezo Nato pa bi se okrepilo zavezništvo za morebitno vojno proti Sovjetskemu bloku.

Britanski vojaški vrh je februarja leta 1951 objavil, da bo Stalinov napad na Jugoslavijo pomenil začetek tretje svetovne vojne, prav tako so Američani menili, da bi lahko bil takšen napad povod za nove spopade mednarodnih razsežnosti. Stalin je od invazije domnevno odstopil zaradi ameriške intervencije na Korejskem polotoku. Ko je videl, kolikšen trud je Amerika vložila v obrambo Koreje, mu je postalo jasno, da bodo obrambo Jugoslavije zaradi njenega geostrateškega položaja storili še veliko več.