Glede na minulo nedeljo objavljene podatke stresnih testov Evropske centralne banke (ECB) ni prestalo kar devet italijanskih bank. Pet med njimi jih je v letošnjem letu svoj kapital že okrepilo v zadostni meri, štiri - Monte dei Paschi di Siena, Banca Carige, Banca Popolare di Milano in Banca Popolare di Vicenza - pa morajo v dveh tednih ECB predložiti načrt za krepitev kapitala.

Za banke, ki niso prestale stresnega testa po osnovnem scenariju, je rok za dokapitalizacijo šest mesecev, banke, ki so "padle" po neugodnem scenariju, pa morajo to storiti v devetih mesecih.

Pri Monte dei Paschi di Siena so testi odkrili drugo največjo kapitalsko luknjo med vsemi evropskimi bankami, in sicer v obsegu 4,25 milijarde evrov. Upoštevajoč ukrepe, izvedene letos, bo banka potrebovala še 2,11 milijarde evrov dodatnih sredstev, kar je največ med vsemi evropskimi bankami. Banca Carige mora medtem kapitalske rezerve povečati za 814 milijonov evrov.

Visco je danes poudaril, da je potencialni manko kapitala v teh dveh bankah posledica slabega upravljanja in kriminalnih dejanj vodstev v preteklosti. Ob tem je zatrdil, da je centralna banka pomagala razkriti napake in izvesti spremembe na čelu obeh finančnih ustanov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Guverner je v Rimu napovedal še, da bosta banki v kratkem predstavili načrte, kako bosta zaprli potencialno luknjo.

MPS velja za najstarejšo še operativno banko na svetu, saj je bila ustanovljena leta 1472. V težave je zašla leta 2012, ko so se začele kazati posledice nakupa tekmice AntonVeneta v letu 2007. Zanjo so v MPS odšteli 9,3 milijarde evrov, s čimer so jo po mnenju poznavalcev preplačali za tri milijarde evrov.

Nekdanje vodstvo je to potezo skušalo kompenzirati z vlaganji v tvegane in zapletene izvedene finančne instrumente in pri tem ustvarilo velikanske izgube. Zaradi svojih dejanj se mora zdaj zagovarjati na sodišču.

Pravdanje čaka tudi nekdanjega prvega moža Bance Carige. Obtožen je obsežnih prevar in pranja denarja.

Pregled 130 bank iz območja evra in sodelujočih držav EU, ki sta ga opravili ECB in Evropska bančna agencija (Eba), je pokazal, da je bančni sistem v Evropi močan in robusten. Obremenitvenega testa ob neugodnih gospodarskih gibanjih sicer ni opravilo 25 bank, a jih je večina že izpeljala ukrepe za zapolnitev ugotovljene kapitalske luknje.