Napad skupine Al Šabab na nakupovalno središče Westgate verige Nukamatt, ki je ena največjih v Keniji, se je začel opoldne po kenijskem času. Eden od očividcev je po poročanju BBC dejal, da so oboroženi napadalci najprej ukazali muslimanom, naj odidejo. »Vstopili so in rekli: Če ste musliman, vstanite. Prišli smo vaš rešit,« je povedal Elijah Lamau. Oboroženi moški in po besedah prič tudi najmanj ena ženska, ki naj bi imela poveljniško vlogo, sta nato začela metati granate in streljati z avtomatskim orožjem v času, ko je v trgovskem središču potekal dan otrok, v poslopju pa je bilo več kot tisoč ljudi. Mnogi obiskovalci so obležali v krvi v nadstropju z restavracijami s hitro hrano. Neki par je ob prodajalni hamburgerjev obležal mrtev v zadnjem objemu.

Strokovnjaki so že prej opozarjali, da je nakupovalno središče mogoča tarča napada, ker je v lasti izraelskega podjetja. Izraelski svetovalci so kenijski vladi med operacijo pomagali z nasveti.

Med žrtvami več tujcev

Varnostne sile so na mesto dogodka poslale oklepnike, vojsko in specialne enote, ki so začele operacijo od trgovine do trgovine nakupovalnega središča. Po dvanajstih urah jim je po navedbah oblasti uspelo »izolirati« deset do petnajst napadalcev, v poslopju pa je bilo še vedno neznano število ljudi, ki so bili talci (Al Šabab je sporočil, da jih zadržuje 36) ali pa so se zatekli v kritje. To je varnostnim silam, ki so bile tudi tarča nekaterih kritik, oteževalo dokončni obračun s teroristi. Vmes je bilo nekajkrat slišati streljanje. Med žrtvami so tudi tuji državljani, najmanj trije Britanci, kanadski in ganski diplomat, soproga ameriškega diplomata, Francoza, Kitajka in Kanadčan ter priznani ganski pesnik Kofi Awoonor, ki je bil v mestu na literarnem festivalu.

To je najhujši teroristični napad v Keniji po letu 1998, ko je bilo v napadu na ameriško veleposlaništvo v Nairobiju ubitih več kot dvesto ljudi, večinoma domačinov. Napada skupine Al Šabab so se bali že dlje časa, saj je Keniji grozila s povračilnimi ukrepi, če ta ne umakne svojih štiri tisoč vojakov iz Somalije. Ti od predlani sodelujejo v operacijah proti somalijskim militantnežem, ki jih uradni Nairobi obtožuje ugrabitev turistov v Keniji in napadov na njegove varnostne sile.

V Ugandi ubili 77 ljudi, ki so gledali nogometni finale

Dogodek je prvi resni varnostni izziv za predsednika Uhuruja Kenyatto, ki je položaj prevzel aprila. Med mrtvimi sta tudi njegov nečak in njegova soproga.

Al Šabab je prevzel odgovornost za napad in sredi krvavih dogodkov v nakupovalnem središču zapisal: »Deset ur je minilo in mudžahidi v nakupovalnem središču Westgate se še vedno držijo. Vsa slava Alahu!« Ta skrajna skupina nadzira dele juga Somalije in občasno izvede operacije zunaj države. Leta 2010 je v Ugandi izpeljala dva napada na ljudi, ki so v javnosti gledali finale svetovnega nogometnega prvenstva, in jih 77 ubila.

V vodstvu skupine so tujci in Somalci, ki imajo izkušnje z bojevanjem iz Iraka in Afganistana. Povezana je tudi s kriminalnimi skupinami in pirati, ki delujejo ob obali Somalije, kar je njen vir zaslužka. Operacije proti skupini izvajajo tudi Združene države Amerike, ki Al Šabab prištevajo med teroristične organizacije. Skupina je bila v preteklosti sicer priča notranjim razkolom. Eden se je zgodil tudi lani, ko je vodstvo formalno sporočilo, da se pridružujejo Al Kaidi.