Shod proti vojni v Ukrajini se je spremenil v sprevod žalosti in jeze. Več deset tisoč ljudi je včeraj prišlo na moskovske ulice v spomin na Borisa Nemcova, opozicijskega politika, ki ga je neznanec v petek v središču prestolnice lučaj od Kremlja ubil s šestimi streli v hrbet.

Prav Nemcov je bil organizator za včeraj predvidenega shoda v Moskvi, na katerem bi skušal znova zagnati gibanje proti predsedniku Vladimirju Putinu in združiti razklano rusko opozicijo. Po umoru so protestni shod v predmestju Moskve odpovedali in prijavili žalni sprevod v središču prestolnice.

Ena od teorij: za umorom stoji opozicija

Po navedbah ruskih preiskovalcev so Nemcova v petek nekaj časa zasledovali in imeli natančno izdelan scenarij. Ko se je z ukrajinsko manekenko Ano Durickajevo vračal iz restavracije domov, ga je na mostu nekajkrat ustrelil moški, ki ga je pobralo vozilo, ki je takoj pripeljalo mimo. Preiskovalci so našli na prizorišču šest nabojev pištole makarov.

Teorij o tem, kdo bi lahko stal za umorom in komu koristi, je več. Nemcov je bil oster kritik ruske politike v Ukrajini in je po trditvah ukrajinskega predsednika Petra Porošenka nameraval razkriti »jasne dokaze« o ruski vojaški vpletenosti v vojno. Nemcov sam je v enem zadnjih intervjujev dejal, da se boji, da ga bo dal Putin ubiti zaradi nasprotovanja vojni v Ukrajini. Nekdanji svetovalec predsednika Borisa Jelcina Aleksander Nekrašev je za CNN po drugi strani dejal, da je absurdno, da bi dal Nemcova ubiti Putin, saj uživa osemdesetodstotno podporo, opozicija pa je razbita. Putin sam je dejal, da je umor provokacija in v pismu Nemcovovi materi zapisal, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bodo »storilci tega nizkotnega in krutega zločina ter tisti, ki za njim stojijo, primerno kaznovani«.

Predstavniki preiskovalnega odbora Ruske federacije pravijo, da obravnavajo več mogočih scenarijev. Eden je ta, da so Nemcova, ki je bil Žid, ubili islamski skrajneži, ki so mu grozili zaradi njegovih stališč ob napadu na pariški tednik Charlie Hebdo, ko je kritiziral največjo rusko muslimansko organizacijo. Med teorijami so tudi te, da je umor poskus destabilizacije države, da za njim stoji kateri od mogočnih poslovnežev, ki jih je Nemcov kritiziral, ali morda skrajneži iz Ukrajine. Ali da gre za zasebne zadeve. Ena od teorij je tudi ta, da je dala Nemcova ubiti ruska opozicija, da bi očrnila Putina in si dvignila priljubljenost ter morda uspela strniti vrste. Omemba tega zadnjega scenarija je opozicijo razjezila.

Oče gibanja Solidarnost

V svetu nihče ni javno s prstom pokazal na nikogar. So se pa vrstili pozivi ruskim oblastem iz ZDA, Nemčije, Velike Britanije in drugod, naj opravijo temeljito preiskavo.

Nemcov je bil star 55 let. V Sočiju rojeni doktor fizike in matematike je bil v času predsednika Borisa Jelcina podpredsednik ruske vlade in zadolžen za energetski sektor. Nekaj časa je veljal za mogočega Jelcinovega naslednika in je užival visoko podporo v javnosti. Vendar je to postal Putin, Nemcov pa je postal veliki kritik njegove politike. Bil je gospodarski svetovalec nekdanjega ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka. Leta 2008 je skupaj z Garijem Kasparovom ustanovil opozicijsko gibanje Solidarnost in bil sopodpisnik manifesta Putin mora oditi iz leta 2010.