Perry je javno zagrozil, da bo dal veto na financiranje posebne tožilske enote za javno integriteto v uradu državnega tožilca okrožja Travis v Teksasu, če vodja te posebne enote demokratka Rosemary Lehmberg ne odstopi s položaja, ker da je izgubila zaupanje javnosti.

Lehmbergovo so aprila 2013 aretirali alkoholizirano za volanom in sodnik ji je odmeril 45 dni zaporne kazni, od katere je odslužila polovico. Tožilka pa ni izgubila službe in je ostala na položaju tudi, ko je bila v zaporu.

Njen primer je obravnavala velika porota, ki pa ni našla dovolj argumentov za njeno odstranitev s položaja. Perry je vseeno vztrajal, na svoji strani pa je imel tudi videoposnetek obnašanja aretirane v zaporu, ko je besno brcala v vrata, zmerjala šerifove pomočnike in jim kazala jezik.

Tožilska enota republikancem trn v peti

Tožilska enota je sicer šla v nos teksaškim republikancem vse od leta 2005, ko je uspešno preganjala takrat enega vodilnih republikancev v predstavniškem domu kongresa Toma DeLayja zaradi kršitve zakonov o financiranju volilnih kampanj.

Demokrati menijo, da želi Perry onemogočiti tožilsko skupino, ki preganja korupcijo med politiki, republikanci pa so prepričani, da guverner ni naredil ničesar narobe, saj ima pravico do blokade financiranja.

Primer se je začel s pritožbo levičarske organizacije Teksašani za javno pravico, zaradi česar je bil imenovan posebni tožilec Michael McCrum, ki je več mesecev zbiral dokaze in zasliševal priče pred veliko poroto.

Javno je grozil

Problem ni bil v tem, da je Perry dal veto na financiranje tožilske skupine, ampak v tem, da je s tem javno grozil in veto povezoval s položajem javne uslužbenke. Na ta način je po mnenju velike porote prekršil zakon.

Guvernerjeva pravnica Marry Anne Wiley je sporočila, da je bil veto na financiranje tožilske skupine vložen v skladu z državno ustavo. Napovedala je agresivno obrambo guvernerjevega zakonitega in ustavnega dejanja in izrazila prepričanje v zmago.

Teksaški zakon za zlorabo uradnih pooblastil predvideva od pet do 99 let zaporne kazni, za pritisk na javnega uslužbenca pa od dveh do desetih let zapora. Tožilec McCrum bo v ponedeljek obiskal guvernerjev urad in se skušal dogovoriti o prostovoljnem prihodu pred sodnika.

Rick Perry je na položaju guvernerja Teksasa leta 2000 nasledil Georga Busha mlajšega, ki je naslednje leto postal predsednik ZDA. Perry je skušal Bushu slediti tudi leta 2012, vendar se med kampanjo za osvojitev republikanske predsedniške nominacije ni izkazal.

Perry spet za predsednika?

Guverner Teksasa z najdaljšim mandatom je napovedal, da se naslednje leto ne bo potegoval za nov mandat, ni pa skrival ponovnih predsedniških ambicij, ki jih lahko obtožnica spet potopi.

V Teksasu so nazadnje guvernerja preganjali na podoben način leta 1917, ko James Ferguson ni hotel odobriti denarja za Univerzo Teksas, ker mu ni bilo všeč njeno vodstvo in ga je skušal zamenjati.

Proti Fergusonu so vložili postopek odstavitve v državnem kongresu (impeachment), vendar pa je podobno kot predsednik ZDA Richard Nixon odstopil, preden so ga lahko odstavili. Položaj guvernerja je potem prevzela njegova soproga Miriam Ferguson in postala prva guvernerka v zgodovini države.