Petro Porošenko je poudaril, da je njegovo sedanje mesto v Kijevu zaradi močno poslabšanega položaja v regiji Donecka, kjer so predvčerajšnjim proruski separatisti zasedli obmorsko mesto Novoazovsk in zagrozili z osvojitvijo Mariupola, pomembnega pristanišča ob Azovskem morju. Ukrajinski predsednik, ki se je nameraval udeležiti inavguracije novega turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, je zaradi vojaškega vdora, ki ga Moskva kategorično zanika, zahteval izreden sklic varnostnega sveta ZN. O tako imenovani tretji fronti na vzhodu Ukrajine ob dosedanjih pri Donecku in Lugansku pa je razpravljal nacionalni varnostni svet in ugotovil, da je ruska invazija zdaj neizpodbitno dejstvo.

Prostovoljci v vrstah separatistov

Nasprotno je Reutersu zatrdil Aleksander Zaharčenko, premier samozvane Donecke ljudske republike, ki je potrdil, da je cilj upornikov osvojiti Mariupol, ter povedal, da se v njihovih vrstah bori okoli 3000 Rusov, med njimi tudi bivši in sedanji vojaki, ki pa so si vzeli dopust in delujejo kot prostovoljci. Prostovoljci v vrstah separatistov so tudi iz drugih držav, med njimi jih je lepo število iz Srbije. Reutersov dopisnik je včeraj poročal tudi o premikih neoznačenih vojaških vozil na ruski strani meje z Ukrajino. Šlo naj bi za dva oklepna transporterja, šest vojaških vozil in dva vojaška rovokopača, spremljal pa jih je prav tako neoznačen helikopter z rdečo zvezdo. Kolona ni bila usmerjena proti Ukrajini, ampak se je od nje umikala, uniformiranci so bili videti umazani, kot da prihajajo z bojišča, eden med njimi pa je imel obvezano glavo.

O domnevni ruski invaziji na Ukrajino je včeraj spregovorila Ela Poljakova, svetovalka Vladimirja Putina za človekove pravice. »Če se večje število ljudi s poveljniki ter tanki in težko oborožitvijo znajde v drugi državi, prek meje, je to zame invazija,« je komentirala poročila o ruskih vojakih in oborožitvi na ukrajinskih tleh. To je pred dnevi potrdilo zajetje desetine ruskih padalcev kakšnih 20 kilometrov znotraj Ukrajine, za katere je Moskva sicer trdila, da so zašli čez neoznačeno mejo. Da so prek nje prešli tudi tanki, pa potrjujejo analitiki Mednarodnega inštituta za strateške študije v Londonu (IISS). Proruski separatisti so do zdaj zatrjevali, da je to oklepno orožje v njihovih rokah zaplenjeno ukrajinski vojski. Joseph Dempsey z IISS, ki je preučil fotografije, posnete 26. avgusta v Sverdlovsku, pa pravi, da samega datuma ni mogoče dosledno preveriti, je pa jasno razvidno, da so v koloni štirih tankov trije takšni, ki bi lahko bili ukrajinski in so zdaj označeni z uporniško zastavo, zraven pa je posodobljena različica tanka T-72, za katero ni znano, da bi bila dobavljena komur koli zunaj Rusije.

Dokončno prepričan o ruskem neposrednem vpletanju v ukrajinski konflikt je tudi ameriški veleposlanik v Kijevu Geoffrey Pyatt. Na twitterju je zapisal: »Ruski tanki, oklepniki, topovi in raketni sistemi niso bili dovolj, da premagajo ukrajinsko vojsko. Tako zdaj povečano število ruskih vojakov neposredno posreduje v spopadih na ukrajinskem ozemlju.« Z njim se strinja večina zahodnih voditeljev in Putinu po očitno jalovem srečanju s Porošenkom v Minsku grozi s še ostrejšimi sankcijami.