Štirinajst dni pred afganistanskimi predsedniškimi volitvami je državo zajel nov val nasilja. Nič nepričakovanega, kajti talibani so pred volitvami vedno okrepili svoje napade, da bi na eni strani pokazali Afganistancem ranljivost in nesposobnost afganistanskih in tujih vojaških sil, kot tudi oblasti, da ohranijo mir in varnost, na drugi strani pa, da bi čim več Afganistancev odvrnili od udeležbe na volitvah. Talibani se odločajo za dobro pripravljene in množične napade na odmevne cilje, pri čemer se ne ozirajo na lastne žrtve.

Včeraj je sedem talibanskih samomorilskih napadalcev v napadu na policijsko postajo v središču mesta Džalalabad na vzhodu Afganistana, ki šteje 200.000 prebivalcev, ubilo deset policistov in enega civilista. Tarča triurnega napada, ki se je začel z eksplozijo tovornjaka bombe pred vhodom v policijsko postajo in se nadaljeval z obstreljevanjem s strojnicami, je bila policijska postaja blizu hiše guvernerja province Nangarhar v mestu, ki je zadnja leta pogosto tarča napadov. Napad se je končal s smrtjo zadnjih napadalcev, ki so se zatekli v eno od sob na postaji. V srditi boj so, potem ko je bilo očitno, da se afganistanske policijske sile težko kosajo s fanatičnimi talibani, posegli tudi Natovi helikopterji, ki so obstreljevali tiste dele policijske postaje, ki so jih zasedli napadalci.

Namestnik afganistanskega notranjega ministrstva Mohamad Ajub Salangi je povedal, da je bil med policisti ubit tudi načelnik okrožne policije, ranjenih je bilo 14 policistov. Ubit je bil tudi en civilist in vseh sedem napadalcev. V območju, kjer so izvedli napad, je sedež guvernerja province Nangarhar, katere prestolnica je Džalalabad, več drugih vladnih poslopij in državna televizija.

Pred desetimi dnevi so talibanski voditelji napovedali okrepitev napadov pred predsedniškimi volitvami, na katerih bodo 5. aprila izbirali naslednika Hamida Karzaja. Svoje borce so pozvali k napadom na volilno osebje, volilce in varnostne sile. Tudi prejšnje predsedniške volitve leta 2009 je zaznamovalo nasilje, ko je bilo samo na dan volitev ubitih 31 civilistov ter 26 vojakov in policistov.

Umik kandidatur

Tudi tokratni predvolilni čas zaznamujejo pogosti napadi na civiliste in umori kandidatov. V torek se je samomorilski napadalec na motornem kolesu razstrelil na polni tržnici v kraju Maimana na severu države in ubil 16 ljudi, najmanj trideset pa jih je bilo ranjenih. Odgovornosti ni prevzel nihče.

Pred desetimi dnevi je bil v eksploziji bombe v Džalalabadu ubit guverner okraja Nasidžan, Noor Agha Kamran. Ranjenih je bilo šest ljudi. Bomba je bila podtaknjena pod guvernerjevo vozilo in je eksplodirala v jutranjih urah, ko se je guverner odpravljal v službo. Vse več kandidatov pa sporoča, da se umika iz volilne dirke. Med njimi j bil nekdanji afganistanski obrambni minister Abdul Rahim Vardak. Razloga ni navedel, gre pa že za drugega kandidata, ki se je odločil, da na volitvah 5. aprila ne bo sodeloval. Ahmadazaj tudi ni navedel, ali bo Vardak podprl katerega drugega od devetih preostalih predsedniških kandidatov. Ta mesec se je iz predsedniškega boja že umaknil tudi Kajum Karzaj, brat predsednika Hamida Karzaja. Po umiku svoje kandidature je podprl nekdanjega zunanjega ministra Zalmaja Rasula.

Umik v skladu z načrti

Obrambni ministri držav članic zveze Nato so se s v Bruslju dogovorili, da mora zavezništvo začeti načrtovanje za letošnji popoln umik iz Afganistana, čeprav želi v tej državi ohraniti vojaško prisotnost.

Ker afganistanski predsednik Hamid Karzaj zavrača podpis sporazuma o varnostnem sodelovanju med ZDA in Afganistanom, na podlagi katerega bi lahko ameriške sile ostale v državi po letošnjem letu, ni nobenih možnosti, da bi lahko tak dogovor s Kabulom dosegel Nato. Kot je na novinarski konferenci po koncu dvodnevnega zasedanja poudaril generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen, brez pravnega okvira ne more biti namestitve sil Nata po letu 2014. sz, agencije