Razpustitev zgornjega doma tajskega parlamenta, v katerega je bila polovica članov izvoljenih, polovica pa imenovanih, je na državni televiziji obelodanil tiskovni predstavnik vojske, polkovnik Winthai Suvaree.

Winthai Suvaree je tako naredil konec špekulacijam o tem, da bi senat lahko imenoval novega premiera. To funkcijo sedaj opravlja načelnik generalštaba tajske vojske Prayuth Chan-Ocha, ki je tudi razglasil vojaški udar. Za ni jasno, ali bo imenoval civilnega premiera, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nekdanjim voditeljem prepovedali izhod iz države

Vojska je prav tako sporočila, da bodo odstavljena premierka Yingluck Shinawatra in drugi člani vlade v pridržanju do tedna dni. Podrobnosti o kraju pridržanja vojaške oblasti niso želel razkrili, so pa zagotovile, da pridržani niso v nevarnosti.

»Pridržani bodo do enega tedna, odvisno od tega, kako neposredno so bili vpleteni (v politične nemire na Tajskem),« je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP dejal tiskovni predstavnik vojske, polkovnik Winthai Suvaree.

Vojaška hunta je po četrtkovem udaru v petek nekdanjim voditeljem prepovedala izhod iz države. Pred tem je vojska zaslišala več kot sto politikov, vodij protestov in političnih aktivistov. Hunta poudarja, da so ti ukrepi del njenih prizadevanj za ponovno vzpostavitev reda in miru na Tajskem.

EU zahteva vrnitev demokracije

Mednarodna skupnost je že izrazila zaskrbljenost nad dogodki na Tajskem. EU je zahtevala hitro vrnitev demokracije, ZDA pa trdijo, da ni upravičenih razlogov za udar. Francija ga je obsodila in pozvala k demokratičnim volitvam.

Na Tajskem nasprotniki režima že od novembra lani skušajo strmoglaviti oblast, ki ji očitajo korupcijo in ropanje države. Protivladni protestniki, pri katerih gre predvsem za mestno prebivalstvo, ves čas trdijo, da vlado v resnici vodi odstavljeni premier Thaksin Shinawatra. Ta na drugi strani uživa podporo ljudi z revnega podeželja.