"Ko ne bo več političnih konfliktov, se bomo lahko vrnili v normalnost," je dejal. Napovedal je tudi oblikovanje zakonodajnega sveta, pred novimi volitvami pa bo poskrbel predvsem za temeljito reformo političnega sistema, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Pred tem mu je 86-letni tajski kralj, ki je formalno suveren tajske ustavne monarhije, podelil mandat za vodenje vlade. To je po navedbah za vojaško hunto zelo pomembno, saj je kralj Bhumibol zelo pomembna institucija v državi.

Prayuth je nato takoj zatem zagrozil z akcijo proti protestnikom, ki nasprotujejo četrtkovemu vojaškemu udaru v državi. Zagrozil je tudi, da bi protestnikom lahko sodili na vojaških sodiščih, ki da ne bodo poznala milosti.

V nedeljo okoli tisoč protestnikov

Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je v nedeljo v Bangkoku protestiralo okoli tisoč ljudi. Prišlo je tudi do nekaj prerivanja z vojaki; najmanj dva so aretirali.

Vojaška hunta je po četrtkovem udaru v petek nekdanjim voditeljem prepovedala izhod iz države. Pred tem je zaslišala več kot sto politikov, vodij protestov in političnih aktivistov, pridržala pa je odstavljeno premierko Yingluck Shinawatra in druge člane vlade. Še vedno ni jasno, kje jih zadržujejo.

Hunta poudarja, da so ti ukrepi del njenih prizadevanj za ponovno vzpostavitev reda in miru na Tajskem, zagotavlja pa, da pridržani niso v nevarnosti. Zagotavljajo tudi, da jih niso "mučili ali pretepali", izpustili pa naj bi jih v sedmih dneh.