Pobudo za referendum je vložil SGB, največji sindikat v Švici, podprla pa ga je Švicarska socialistična stranka. Švica še nima z zakonom določeno minimalno plačo, 90 odstotkov delavcev pa zasluži več kot 4000 švicarskih frankov mesečno, poroča index.hr.

Zagovorniki tako visoke minimalne plače menijo, da bodo z zakonom pomagali premalo plačanim delavcev, saj so stroški življenja v Švici zelo visoki. Volivci so na referendumih pogosto na strani delodajalcev. Tako so leta 2012 zavrnili predlog, s katerim bi delavci lahko vzeli šest tednov plačanega dopusta.

Delodajalci opozarjajo, da bodo morali odpuščati

V Švici imajo sedeže nekatere velike družbe, kot na primer Nestlea in Novartis, a dve tretjine delavcev je zaposlenih v majhnih in srednje velikih podjetjih. Predlog za minimalno plačo je pri delodajalcih naletel na odpor. Združenje čistilnih servisov Allpura je opozorilo, da bo moralo zaradi višjih minimalnih plač odpustiti večje število zaposlenih. Njihovi delavci zaslužijo od 18,50 do 26,50 frankov na mesec. Predlogu pa nasprotujejo tudi v Nestleju, Novartisu in Swatchu.