Tako se je sicer na zasedanju v Ženevi soglasno odločil poseben odbor WHO za izredne razmere, ki ga sestavljajo mednarodni strokovnjaki na področju zdravja in zdravstvenih politik, je pojasniladirektorica WHo Margaret Chan.

Kot so za STA pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, to pomeni, da je WHO ebolo razglasila za "izredni dogodek, ki pomeni tveganje za javno zdravje mednarodnega pomena in zahteva usklajen mednarodni odziv".

Ta odločitev WHO omogoča, da sedaj po vsem svetu razglasi mednarodnopravno zavezujoča zdravstvena pravila s ciljem zajezitve epidemije nevarnega virusa. Med drugim so možni ukrepi karantene, kot so zaprtje meja ter omejitve mednarodnih potovanj.

Zaenkrat se sicer pristojni odbor WHO za to vrstne ukrepe ni odločil. Morajo pa biti potniki nujno seznanjeni s situacijo glede ebole in tem, kako se zaščititi pred njo. Okuženi z ebolo lahko potujejo le izjemoma, ko ustrezno zdravljenje tam, kjer se nahajajo, ni mogoče. Vlade prizadetih držav so pozvane, da - če tega še niso storile - razglasijo izredne razmere.

Najhujša epidemija v zadnjih štirih desetletjih

Kot je poudarila Chanova, smo na zahodu Afrike priča najhujši epidemiji smrtonosne hemoragične mrzlice v zadnjih štirih desetletjih. Mednarodno skupnost je pozvala, naj pomaga prizadetim državam.

Evropski komisar za zdravje Tonio Borg je medtem danes v Bruslju ponovil oceno Evropske komisije, da je nevarnost okužbe z ebolo v Evropi »izredno majhna«. Kot je dejal, je verjetnost, da se bo nekdo iz Evrope v Afriki okužil z virusom, vsaj zaenkrat še relativno nizka, tudi če bi se, pa bi virus naprej prenesel le z neposrednim stikom in telesnimi tekočinami.

Kot je še ponovil Borg, EU že več mesecev pozorno spremlja situacijo v zahodni Afriki in je za morebiten primer, da ebola vendarle doseže Evropo, pripravljena.

Zaradi naraščajočega števila okuženih so morali v Liberiji zapreti kar nekaj bolnišnic in klinik, saj se zdravstveno osebje tako boji okužbe, da ne želi hoditi v službo, je Telegraphu sporočil minister za zdravje.

Po vojaških spopadih v državi je zdravstveno omrežje v Liberiji opustošeno. Z virusom se je okužilo že 67 članov zdravniškega osebja po državi, številni ljudje pa trupla svojih sorodnikov, ki so umrli zaradi virusa, odlagajo na ulice, ker se bojijo, da bi se okužili. Liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf je že razglasila izredne razmere v državi in na ulice mest ter odročnejših krajev poslala vojake, poroča Telegraph.