Krčenje gospodarstva se v določenih državah odraža tudi v povečevanju smrtnosti novorojenk, povečala pa se je tudi zloraba žensk in njihova podhranjenost. Inštituta, ki sta izdala poročilo, poudarjata, da trenutne razmere uničujejo napredek na področju pravic žensk, ki je bil dosežen v okviru Milenijskih ciljev.

»Napredek zadnjih petih let je na zelo trhlih nogah,« poudarja Nigel Chapman, direktor Plan International. »Dejstvo je šokantno, saj se zdi, da se zanj nihče ne zmeni.« Chapman trdi, da so deklice najbolj marginalizirana družbena skupina. Razmerje deklic, ki so umrle, ko se je gospodarstvo začelo slabšati, je naraščalo petkrat hitreje kot pri fantih.

Padec gospodarstva za en odstotek pomeni dodatnih 7,4 mrtvih deklic in 1,5 mrtvih fantov na vzorcu 1000 posameznikov. »To pa je najbolj očiten pokazatelj posledic lakote,« poudarja Chapman.

S tem, ko recesija širi lakoto, je čedalje več deklet izpisanih iz šol. Zaključek osnovnega šolanja je pri dekletih upadel za 29 odstotkov, pri fantih za 22 odstotkov. Dekleta morajo namreč skrbeti za domove, medtem ko matere z dodatnimi službami skušajo pomagati gospodinjstvu preživeti.

Ženske in dekleta pa sicer tudi manj jedo, saj želijo s tem prepustiti več hrane tistim, ki v družini največ zaslužijo – moškim.