Prispevki Mednarodnega združenja za razvoj IDA, dela Svetovne banke, ki daje brezobrestna posojila in podporo najrevnejšim državam sveta, so s 16,3 milijardami dolarjev (12,3 milijarde evrov) v fiskalnem letu 2013, ki se je končalo 30. junija, presegli rekordno vsoto vseh časov.

Največ denarja je šlo v Afriko

Ta znesek je za 11 odstotkov višji od lanskoletnega. 50 odstotkov posojil je šlo v Afriko, na drugem mestu pa je Južna Azija s 25 odstotki, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Celotna skupina Svetovne banke je v fiskalnem letu 2013 podelila 52,6 milijarde dolarjev v obliki posojil in podpore in drugih vrst pomoči, kar je manj od lanskoletnih 52,6 milijarde dolarjev, s katerimi so pomagali krpati luknje v državah s sredine lestvice razvitosti.

Po besedah predsednika Svetovne banke, Jima Yong Kima 188-članska banka dobro napreduje v svojem poslanstvu spodbujanja rasti in skupne blaginje ter premagovanja revščine v državah v razvoju.

Hudo revščino bi iztrebili do leta 20130

Kim je povedal še, da se ustanova, ki ima sedež v Washingtonu, trenutno preoblikuje, da bi lahko sledila dvema novima ciljema, ki so si jih zadali aprila letos; premagati hudo revščino do leta 2030 in povečati skupno blaginjo.

Več kot milijarda ljudi, kar znaša približno 20 odstotkov svetovnega prebivalstva, živi v hudi revščini, kar pomeni, da imajo za preživetje manj kot 1,25 dolarja (0,94 evra) na dan. Organizacija si je zastavila, da bo to številko zmanjšala na tri odstotke.