Izraelski zunanji minister Avidgor Lieberman je korak Švedske sprva že kritiziral kot »klavrno odločitev«. »Švedska vlada bi morala razumeti, da so odnosi na Srednjem vzhodu veliko bolj zapleteni kot kosi pohištva IKEA, ki jih lahko sestavi vsakdo. Zato bi se morali zadeve lotiti z vso odgovornostjo in resnostjo,« je zapisal na svojem facebook profilu.

Na nič kaj diplomatsko opazko izraelskega zunanjega ministra se je že odzvala njegova švedska kolegica Margot Wallström, ki je dejala: »Z veseljem bomo Liebermanu poslali paket, da ga sestavi. Videl bo, da je treba imeti partnerja za pomoč, potrebno pa je tudi sodelovanje in nekaj spretnosti.«

Razdraženost in vznemirjenost

Tiskovni predstavnik izraelskega ministrstva Emmanuel Nachsohn je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil, da je Izrael na posvet poklical svojega veleposlanika s Švedske. »To dejansko odraža našo razdraženost in vznemirjene s to nesrečno odločitvijo, ki ne prispeva k ponovnemu zagonu (mirovnih) pogajanj,« je še dejal. Dodal je, da je veleposlanik Isaac Bachman odpoklican za nedoločen čas.

Tudi Washington se ne strinja z odločitvijo Švedske. »Mednarodno priznanje Palestine je preuranjeno,« je novinarjem povedala predstavnica State Departmenta Jen Psaki. »To seveda tudi sami podpiramo, a mora biti priznanje Palestine rezultat pogajanja obeh strani,« je pojasnila.

Prva zahodnoevropska članica EU, ki je priznala Palestino

Priznanje Palestine je novi švedski premier Stefan Löfven napovedal ob predstavitvi vlade v parlamentu v začetku meseca. Švedska pa je danes postala prva zahodnoevropska članica EU, ki je priznala Palestino. Švedska zunanja ministrica je pojasnila, da so po mnenju Švedske kriteriji mednarodnega prava za priznanje palestinske države izpolnjeni. Čeprav njene meje še niso določene, ima vlado, ki lahko izkaže notranji in zunanji nadzor.

Državo Palestino je sicer že v preteklosti priznalo sedem članic EU iz vzhodne Evrope in Sredozemlja - Bolgarija, Ciper, Češka, Madžarska, Malta, Poljska in Romunija. Izmed zahodnoevropskih držav se je za priznanje poleg Švedske odločila le Islandija, ki ni članica EU.