Zaradi gospodarske krize in hude zadolženost mladih diplomirancev, ki imajo omejene možnosti za zaslužek in odplačilo nakopičenega študijskega dolga, sedaj obstaja vse večja nevarnost osebnih bankrotov. BBC piše o ocenah, ki pravijo, da je v ZDA zaradi študijskih kreditov osebni bankrot razglasilo okoli 5 milijonov oseb, ameriško ministrstvo za izobraževanje pa pravi, da je samo v lanskem letu bankrotiralo 375 oseb.

Med srečnejšimi prosilci za študijski kredit je 36-letni Alan Thomas, ki je diplomiral brez dolga, a se je leta 2007 odločil za podiplomski študij prava, potem ko je slišal, da se zaslužki odvetnikov v prvem letu dela po študiju gibljejo v šestih številkah. »To se je seveda povsem spremenilo,« je povedal za BBC.

Thomas je sedaj zadolžen za 130 tisoč dolarjev, plačuje pa 8,25 odstotne obresti. Mesečni obrok znaša tisoč dolarjev, računa pa, da mu bo ob pazljivem ravnanju in uspešnem vodenju lastne odvetniške pisarne, ki si jo je uredil na domu, dolg uspelo odplačati v petih letih.

Manj sreče ima 27-letna Jill McDevitt, ki je kljub priznanosti na svojem področju pokopana pod 150 tisoč dolarji dolga in mesečnimi obroki 1,6 tisoč dolarjev. McDevittova piše in predava o človeški spolnosti. »Ne morem poravnati dolga,« pravi, uspelo pa ji ga ni niti reprogramirati pri banki. »Zaupanje v mojo plačilno sposobnost je na dnu.«

Direktorica skupine Campus Progress, ki zagovarja pravice oseb, ki so se znašle na robu bankrota zaradi študijskega dolga, Anne Johnson, pravi, da je dolgoročen vpliv dolga na mlade izredno hud. »Povsem spreminja njihove finančne priložnosti,« pravi in dodaja, da je potrebno opozoriti tudi na rast šolnin, ki so v zadnjih 30 letih v ZDA poskočile kar za tisoč odstotkov.

Ameriška zakonodaja omogoča precej stroge ukrepe zoper osebe v osebnem stečaju, ki niso bile sposobne poravnati dolg. Ne morejo zaprositi za hipoteko ali posojilo za avto, uničeno pa je tudi zaupanje v njihovo plačilno sposobnost, zaradi česar imajo lahko težave pri najemu stanovanj in celo pri zaposlitvi.