»Odgovor na pereče vprašanje, ali naj sirski opoziciji zagotovimo kakršno koli vojaško pomoč, ostaja enak: O tem nismo sprejeli nobene odločitve,« je dejal Hague. Ob tem je dodal, da bi morali predlog o oborožitvi obravnavati v britanskem parlamentu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Velika Britanija bo, kot je poudaril britanski zunanji minister, še naprej zagotavljala humanitarno pomoč in si prizadevala za politično rešitev. »Na koncu je možna le politična rešitev konflikta. Podpiramo uspešno konferenco v Ženevi,« je dejal Hague.

Rusija in ZDA so predlagale mirovno konferenco o sirskem vprašanju, ki naj bi potekala v tem švicarskem mestu.

Strokovnjaki ZN ne morejo potrditi, kdo je v Siriji uporabljal kemično orožje

Vodja preiskovalne komisije ZN o človekovih pravicah v Siriji Paulo Pinheiro je v petek povedal, da ekipa strokovnjakov ZN ne more potrditi, kdo je v Siriji uporabljal kemično orožje. ZDA, Velika Britanija in Francija trdijo, da so bile to vladne sile predsednika Bašarja al Asada.

Ameriški predsednik Barack Obama se je pred kratkim odločil, da bodo ZDA oborožile upornike v Siriji, ker je Asadov režim v bojih uporabljal kemično orožje. ZDA so dokaze o tem poslale na ZN, vendar pa Pinheiro ni želel povedati, ali jim verjame ali ne. Dejal je, da bi morali strokovnjaki ZN dobiti dostop do krajev v Siriji, kjer so to orožje uporabili, vendar ne dobijo dovoljenja vlade v Damasku.

Pinheiro sicer meni, da vojne v Siriji, ki traja že več kot dve leti in je zahtevala 93.000 življenj, ne bo rešilo orožje, ampak povečan diplomatski pritisk. Komisija ZN je dobila veliko obtožb o uporabi kemičnega orožja s strani upornikov in vlade, vendar je več obtožb na račun vlade. Zelo jih skrbi, kdo vse je imel te stvari v rokah.

Cia uri sirske upornike

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je zelo hladno sprejel trditve ZDA o uporabi kemičnega orožja v Siriji in odločitev o pomoči upornikom z orožjem. Ne glede na to, ZDA že počnejo to, o čemer je govoril Obama. Los Angeles Times je v petek poročal, da obveščevalna služba Cia in posebne enote ameriške vojske že urijo sirske upornike.

Urjenje poteka preko tečajev za borce, ki trajajo po dva tedna. V tem času se naučijo osnov uporabe protitankovskega in protiletalskega orožja. Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney tudi v petek ni želel povedati, kakšno orožje bodo ZDA dale upornikom.