Minister za javno upravo Antonis Manitakis je danes napovedal, da bo, potem ko se je stranka, ki ima 14 poslancev, odločila za odhod iz vlade, premieru Samarasu ponudil svoj odstop.

Skupaj je imela stranka v vladi dva ministra, dva namestnika ministra in še nekaj drugih vidnejših mest. Tiskovni predstavnik vlade Simos Kedikoglu je sporočil, da bodo novi ministri »imenovani v prihodnjih dneh«. Tudi sicer naj bi se v grški vladi obetale večje spremembe.

Po odhodu stranke Dimar bosta imeli konservativna Nova demokracija in socialistična stranka Pasok v parlamentu še vedno tesno večino, in sicer 153 od 300 poslanskih mest. Do zmanjšanja podpore prihaja pred nekaj zelo pomembnimi reformami, ki jih bo vlada morala spraviti skozi parlament.

Vodji Nove demokracije in Pasoka, premier Samaras in socialist Evangelos Venizelos, sta kljub temu že napovedala, da nameravata njuni stranki še naprej voditi državo. »Nihče si sedaj ne želi volitev,« je že v četrtek poudaril Samaras.

Vlada bo sicer v prihodnje upala tudi na podporo 14 samostojnih poslancev, ki so se večinoma po začetku mandata ločili od svojih strank. Samaras je poudaril tudi, da bo še naprej računal na podporo stranke Dimar, čeprav ta ne bo več v vladi.

Vodja poslanske skupine opozicijske Sirize Dimitris Papadimulis pa je opozoril, da vlada iz situacije izhaja oslabljena, za kar je kriva Samarasova »ekstremna in nedemokratična odločitev o ERT«.

EU je medtem voditelje v Atenah pozvala, naj ravnajo odgovorno.

Najnovejša kriza v Grčiji se je začela pred desetimi dnevi, ko je vlada nenadoma sklenila ukiniti javno televizijo in odpustiti njenih 2600 zaposlenih. To je sprožilo ostre kritike dela koalicije, sindikatov in novinarjev.

Finančno ministrstvo je danes uslužbence ERT, ki kljub odločitvi niso želeli zapustiti stavbe radiotelevizije in so oddajali prek spleta, znova pozvalo, naj izpraznijo prostore. 2000 ljudi bodo po navedbah ministrstva znova zaposlili za določen čas, s čimer naj bi zadostili zahtevam sodišča, ki je zahtevalo takojšnjo obnovitev javnega oddajanja.

A ERT je pravno mrtva, vztrajajo v vladi. Zaposlenim bodo zato izplačali odpravnine, nato pa v dveh mesecih oblikovali novo radiotelevizijo s pol manj zaposlenimi.