Ne samo, da so ribe ena ključnih sestavin prehrane Japoncev, ampak tudi eden ključnih izvoznih produktov. Leta 2011, pred nesrečo v Fukušimi, je imela Japonska po poročanju Forbesa v lasti eno največjih ribiških flot na svetu, ki je predstavljala kar skoraj 15 odstotkov celotnega globalnega ulova. Danes pa ostaja resna skrb, kljub temu da je industrija počasi, toda zagotovo na poti okrevanja.

Zaenkrat naj bi bile ribe varne

Večina skrbi izvira iz ribolova v bližini jedrske elektrarne v Fukušimi. Po tem ko je bilo ugotovljeno, da je hidravlični sistem v Fukušimi močno obsevan, se je strah, da bi se okuženost lahko razširila v Pacifik, še povečal. »Sevanje je izjemno močno v spodnjem segmentu, še posebno v ribniku in rečnem sistemu, kjer se nalaga velika količina radioaktivnega cezija,« je za RT povedal okoljski inženir in profesor na univerzi v Kyotu Yamashike Yosuke. Številna japonska podjetja, ki se ukvarjajo z morsko hrano, so ogrožena, saj bi lahko bilo zaradi okužene morske vode ogroženih kar pet japonskih prefektur, kar naj bi pomenilo skoraj 40.000 ton rib na leto. Ribje tovarne okrog prefekture Fukušime morajo tako sedaj ukrepati proti radiaciji. »Iz vsakega ulova moramo vzeti vzorec in če najdemo le najmanjšo sled sevanja, uničimo celotni ulov. Zaenkrat se to še ni zgodilo, ribe so varne,« je Akihisa Sato, zaposlen v ribjem laboratoriju v Somi, povedal za RT.

Večina rib, ki jih ulovijo v bližini Fukušime, pristane v smeteh

»Situacija je v veliki meri pod nadzorom. Zgradili smo ograje, da bi tako preprečili okuženi podtalnici, da bi se iztekala v ocean,« je dejal Youshimi Hitosugi, vodja oddelka za korporativne komunikacije pri podjetju, ki upravlja z nuklearko. Toda japonski ribiči ne morejo prepričati strank, da so njihove ribe varne, kljub temu da oblasti vztrajajo, da se trudijo po najboljših močeh, da imajo nad težavo nadzor. »Večina rib, ki jih ulovijo v radiju 30 kilometrov od Fukušime, vržejo v smeti. TEPCO, podjetje, ki upravlja jedrsko elektrarno Fukušima, pa lokalnim ribičem za te ribe vseeno plačuje, samo, da so zadovoljni in molčijo o tem. Nekatere celo pridejo v trgovine, vendar večinoma le v lokalne,« je ekonomist Hirokai Kurosaki razkril za RT.

Septembra je Južna Koreja postala prva država, ki je prepovedala uvažanje morske hrane iz Japonske.