Številka 13 naj bi Franciji prinesla srečo ali pa vsaj manj stroškov. Z letom 2016 se bo namreč zaradi varčevanja število francoskih regij zmanjšalo z 22 na 13. Odzivi so različni. Predvsem v Alzaciji, ki je po legi, mentaliteti in neuradnemu regionalnemu jeziku blizu Nemčiji, v zadnjih mesecih močno protestirajo, ker se bodo morali združiti z Loreno in Šampanjo v eno regijo. V Zgornji in Spodnji Normandiji pa so, nasprotno, celo navdušeni, da se bosta regiji združili v eno.

Po šestih mesecih razprav so zmanjšanje števila regij dokončno sprejeli socialistični poslanci. Predsednik države François Hollande se je za to reformo zavzel že na začetku leta, da bi tudi na ta način poskušal zmanjšati izjemno velik proračunski primanjkljaj. Gre za še eno manj pomembno reformo, ki ne rešuje glavne težave Francije, to je vse manjša konkurenčnost francoskih podjetij v svetu, ki je vzrok vse večje brezposelnosti in slabih davčnih prihodkov. Posledica je tudi krepitev skrajne desnice, ki je spomladi celo zmagala na evropskih volitvah. Regionalne volitve, ki bodo prihodnje leto, pa bo vlada zaradi sedanje reforme preložila z marca na december. Satirični tednik Canard Enchaîné vidi v zmanjšanju števila regij končno uspešen Hollandov ukrep proti krepitvi skrajno desničarske Nacionalne fronte, saj ta ne bo zmagala v 22, ampak v »samo« 13 regijah.

Zvonovi so zvonili in sirene tulile

V torek so v znak protesta proti ukinitvi Alzacije zvonili po številnih cerkvah, z gasilskih domov pa so se oglasile sirene. Alzačanom ni jasno, kako to, da bo Bretanja lahko ohranila svoj prejšnji status, Alzacija pa ne. »Socialisti Alzacije nikoli niso marali,« je dejal eden od poslancev desničarske Unije za ljudsko gibanje. Edina tolažba za Alzačane je, da bo glavno mesto nove, večje regije njihov Strasbourg. V drugih regijah ni glede tega še nič odločenega in marsikje gre za hud boj med glavnimi mesti dosedanjih regij, na primer na jugu Francije med Toulousom (kjer je središče Airbusa) in Montpellierem (ki ima eno najstarejših medicinskih fakultet v Evropi). Za vsako mesto je tudi z gospodarskega vidika zelo pomembno, da ostane prestolnica regije. Odločitev bo padla 1. julija 2016.

Francija je kljub regijam izrazito centralistična država, a z nekaterimi pristojnostmi regij in departmajev manj centralistična, kot je bila na primer pred 40 leti. V zvezi s tem centralizmom, ki se je uveljavil predvsem s Francosko revolucijo leta 1789, je bila tudi brezobzirna politika do etničnih manjšin v 19. in prvi polovici 20. stoletja. Tudi zaradi telesnega kaznovanja otrok, če v šoli niso govorili v francoščini, je tedaj v veliki meri izginila cela vrsta jezikov, kot so bretonščina, korziščina, provansalščina, alzaščina, savojščina, baskovščina, ki so še danes v ideologiji francoske države le narečja, čeprav s francoščino pogosto nimajo prav nič skupnega.