Nemška kanclerka po navedbah izzivalca v zadnjem mandatu ni imela nobenega projekta in nobene vizije, s katero bi Nemčiji zagotovila prihodnost in usmeritev. Merklova je po njegovih besedah odgovorna tudi za »najbolj nedejaven, sprt in nazaj obrnjen« kabinet po ponovni združitvi Nemčije, ki pa je hkrati imel tudi »najbolj polna usta«.

Razklana družba po štirih izgubljenih letih

Nemški kanclerki je Steinbrück očital še, da si lasti zasluge za stvari, s katerimi ni imela nič opraviti, pri čemer je mislil na reformno agendo kanclerja SPD Gerharda Schröderja. Ob tem je menil, da je zadnji mandat predstavljal »štiri izgubljena leta«, katerih rezultat je »razklana družba«.

Spomnil je namreč, da četrtina nemških delavcev dela na začasnih in negotovih delovnih mestih ter da jih sedem milijonov zasluži manj kot 8,50 evra na uro. Kritičen je bil tudi do njenega delovanja v evrski krizi, saj naj bi se kanclerka osredotočala le na varčevanje, ki pa državam v težavah »ne pomaga z bolniške postelje«. Merklova tudi ni storila ničesar, da bi zmanjšala brezposelnost med mladimi ali uredila delovanje bančnega sektorja.

Merklova: Ljudem bolje, kot pred štirimi leti

Merklova, ki je v parlamentu nastopila prva, je na drugi strani govorila o »štirih dobrih letih«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Opozorila je na »izredne izzive«, s katerimi se je soočala njena vlada, vključno z gospodarsko in finančno krizo v območju evra. Kljub temu gre zdaj veliko ljudem bolje kot pred štirimi leti, je prepričana.

Med podatki, ki govorijo kanclerki v prid, je zagotovo le 6,8-odstotna stopnja brezposelnosti. Z rekordnimi davčnimi prihodki pa bo njena vlada, če bo ponovno izvoljena, v prihodnjem proračunskem letu ciljala na strukturno uravnotežen proračun, od leta 2015 dalje pa bo začela odplačevati javni dolg, »za naše otroke in vnuke«.

Nekoč prikimaval, danes zganja vik in krik

V odgovoru na kritike Steinbrücka je spomnila, da je opozicija potrdila »skoraj vse programe«, ki jih je v zvezi z reševanjem evrske krize sprejel nemški parlament. Skupaj sta opozicija in koalicija sprejeli tudi pakt za rast, sodelovali pa sta tudi pri oblikovanju evropskega proračuna. »Zato ni povsem smiselno, da nekdo, ki je vsemu pritrdil, sedaj zganja tak vik in krik,« je navrgla kanclerka.

Gre za zadnje neposredno srečanje Merklove in Steinbrücka pred volitvami, ki bodo potekale 22. septembra. Javnomnenjske ankete kažejo na prednost Merklove.