Američani začasno zapirajo 21 veleposlaništev na Bližnjem vzhodu in severu Afrike ter v nekaterih drugih islamskih državah. Držav, kjer naj bi bila teroristična grožnja posebej aktualna, niso izpostavili, a poteza Britancev, Nemcev in Francozov govori o tem, da gre najverjetneje za Jemen, kjer je aktivna Al Kaida na Arabskem polotoku.

Tako London kot Berlin in Pariz namreč v nedeljo in ponedeljek zapirajo svoja veleposlaništva v Jemnu. Britansko zunanje ministrstvo je ob tem državljane pozvalo, naj zaradi nevarnosti krepitve nasilja nemudoma zapustijo Jemen. Tistim, ki bodo ostali, v primeru potrebe najverjetneje ne bodo mogli nuditi pomoči, so opozorili. Slovenija v Jemnu nima svojega veleposlaništva.

Al Kaida na Arabskem polotoku je po likvidaciji voditeljev teroristične mreže v Afganistanu in Pakistanu prevzela pobudo pri vodenju teroristične vojne proti ZDA. Vodja te podružnice Al Kaide Kasim al Rimi je nazadnje junija po internetu pozival k napadom na ameriške cilje in hvalil "čečenska brata", ki sta izvedla napad na bostonskem maratonu.

V preteklih dneh se je več tednov trajajoča komunikacija med teroristi namreč še okrepila

"Sprotne informacije nakazujejo, da organizacije, povezane z Al Kaido, še naprej načrtujejo teroristične napade v regiji in širše. Prizadevanja za napade bodo morda povečali do konca avgusta," pravi opozorilo State Departmenta, ki državljanom polaga na srce, naj bodo še posebej previdni na krajih, kjer se zbirajo turisti, in pri uporabi sredstev javnega prevoza.

Po navedbah neimenovanih ameriških uradnih virov najnovejši obveščevalni podatki nakazujejo, da so načrti napadov pripadnikov Al Kaide na Arabskem polotoku na ameriške in druge zahodne cilje v zadnji fazi.

Kot je danes poročal New York Times, naj bi to ugotovili na podlagi informacij, ki so jih "ujeli" pri prestrezanju elektronskih komunikacij med visokimi pripadniki Al Kaide. Ta komunikacija naj bi postala v tem tednu posebej intenzivna, tako da so se v Beli hiši, State Departmentu in obveščevalni agenciji Cia nemudoma strinjali, da je treba ukrepati.

Ameriški kongresnik Peter King, ki vodi odbor za boj proti terorizmu in obveščanje, je sicer za ameriško televizijo CNN dejal, da najverjetneje "ne gre za nič resnega". "To se je že nekaj časa razvijalo," je menil, a vendarle dodal, da gre za veliko bolj specifično opozorilo od katerega koli v zadnjih desetih letih.

Nevarnost terorističnih napadov se krepi ob koncu muslimanskega meseca ramadan

Nek uradnik, ki je želel ostati neimenovan, pa je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal, da je bilo opozorilo izdano na podlagi informacij, ki so "specifične, kredibilne in jih ni mogoče preprečiti".

Po ocenah strokovnjakov se nevarnost terorističnih napadov krepi ob koncu muslimanskega meseca ramadan. Ob tem se približuje še 11. september, obletnica terorističnih napadov v New Yorku in Washingtonu, v katerih je umrlo okoli 3000 ljudi.

Zadnje podobno veliko opozorilo pred napadi so ZDA izdale lani malce pred napadom na ameriški konzulat v Bengaziju, v katerem je med drugimi umrl veleposlanik ZDA v Libiji Christopher Stevens. Kljub opozorilu je do napada in žrtev prišlo, zato bo zanimivo opazovati, ali so se v State Departmentu medtem kaj naučili.