"Uspeli smo zbrati dovolj podpisov, da lahko zahtevamo razpis referenduma in pričakujemo, da bo vlada po ustreznem postopku spoštovala voljo hrvaškega naroda," je za hrvaško tiskovno agencijo Hina povedal tiskovni predstavnik štaba Igor Gavrić.

Ponovil je, da štab ne namerava ogrožati nikogaršnje pravice, temveč "uskladiti hrvaško zakonodajo z zakonodajami naprednih držav Evropske unije". Dodal je, da bodo podpise, ki so jih zbirali od 17. novembra do nedelje, preštevali do srede, ko bodo na novinarski konferenci objavili natančne podatke.

Za razpis referenduma potrebujejo deset odstotkov podpisov vseh volivcev, kar je približno 450.000 podpisov. Hrvaški volilni seznami so precej neurejeni, saj je bilo na nedeljskem referendumu o zakonski zvezi na volišča pozvanih približno 3,8 milijona volilnih upravičencev.

Štab za obrambo hrvaškega Vukovarja se je odločil za zbiranje podpisov za referendum, potem ko je hrvaška vlada začela septembra izvajati ustavni zakon o pravicah nacionalnih manjšin in postavljati dvojezične napise v cirilici in latinici v Vukovarju.

Člani štaba so najprej na nasilnih protestih razbili večino napisov, potem pa so posamezniki odstranjevali table, ki so jih znova postavili na stavbe državne uprave v Vukovarju.

Hrvaški vladni politiki so nasprotovali tudi ob vukovarski obletnici 18. novembra, ko so celotnemu državnemu vrhu preprečili, da bi sodelovali v spominskem pohodu za vukovarske žrtve.

Z referendumom bodo zahtevali, da bi dvojezične napise uveljavili v tistih lokalnih skupnostih, v katerih pripadniki narodnih manjšin predstavljajo najmanj polovico prebivalstva, namesto tretjine, ki je določena v veljavnem ustavnem zakonu o pravicah nacionalnih manjšin.

Premier Zoran Milanović je v nedeljo poudaril, da referendum proti pravicam nacionalnih manjšin ne bo uspel.