V nedeljskem pogovoru za TV Pink je srbski predsednik opozoril, da Evropska unija pod novim vodstvom ne bi smela od Srbije zahtevati, da je njena evropska prihodnost odvisna od priznanja Kosova. Predlagal je, da bi morali Srbi tudi o tem odločiti na referendumu, torej ali bi sprejeli take pogoje EU.

»Država znotraj države«

»Če bi mi državljani Srbije rekli, da podpišem neodvisnost Kosova, bi odšel s funkcije, na kateri sem,« je dejal Nikolić, kot povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.

Do Nikolićevih pripomb prihaja po izjavah Edite Tahiri, glavne pogajalke Kosova na pogovorih med Beogradom in Prištino ob posredovanju EU, da združenje srbskih občin na severu Kosova, kjer Srbi predstavljajo večino, ne bi smelo imeti izvršilnih pooblastil, saj da bi to lahko vodilo v oblikovanje »države znotraj države«.

Tahirijeva je izpostavila tudi, da dogovor, ki sta ga strani dosegli aprila, sicer dopušča združevanje srbskih občin, a v okviru zakonov, ki veljajo na Kosovu. Tudi v Bruslju so Srbiji namignili, da bi morale srbske občine delovati po enakih pravilih kot ostale občine na Kosovu, in Beograd pozvali, naj pristane na ukinitev vseh paralelnih institucij na severu Kosova.

Nova platforma za srbsko politiko do Kosova

A Nikolić je glede tega dejal, da bi morala Srbija oblikovati novo platformo za srbsko politiko do Kosova in v tej platformi zahtevati večjo samoupravo srbskih občin na severu Kosova. Nikakor pa po njegovem mnenju ne bi smeli sprejemati omenjenih namigov iz Bruslja.

»Morali bi oblikovati skupnost srbskih občin, ne pa sprejeti zahtev, ki si jih je izmislila Priština,« je dejal in poudaril, da Srbi ne bi smeli sprejeti dejstva, da bi Priština Srbom »ukazovala« tudi na območjih, na katerih »nima nobenih pristojnosti«.

Dejstvo je, da so na Kosovu različne situacije in da so tam območja, kjer Srbov ni, kjer Srbi živijo v enklavah sredi večinsko albanskega prebivalstva in kjer oblast izvaja vlada v Prištini ter območja »kjer so Srbi večina, kjer Albancev ni in kjer prištinska administracija nima nobenih pristojnosti«, je dejal Nikolić.

Pogoji EU

Prav tako se mu zdi nesprejemljivo, da EU pogojuje napredovanje pogajanj o članstvu z »izboljšanjem odnosov s Kosovom«. Napovedal je, da bo v začetku februarja v Bruselj na nadaljevanje pogovorov s Prištino odpotoval predsednik srbske vlade Aleksandar Vučić in da ga čaka »težko srečanje«, glede na pogoje, ki jih EU postavlja Srbiji za nadaljevanje pogovorov.

Za tem srečanjem bi sicer po mnenju Nikolića moralo biti marsikaj bolj jasno, nato pa bi moral srbski parlament oblikovati jasna stališča glede srbske politike do Kosova, ki bi bila Vučiću »v podporo v pogovorih z Brusljem« in smerokaz. To politiko pa bi morali potrditi tudi na referendumu, je prepričan.