Kdaj bodo v javnem sektorju začeli odpuščati, ni znano, krčenje pa naj bi trajalo kar nekaj let. Prvi bodo brez služb ostali zaposleni v državnih agencijah in skladih, javnih podjetjih, občinski administraciji in državnih podjetjih. Najprej pa je treba narediti natančno analizo, kje je preveč zaposlenih, je poudaril član fiskalnega sveta Nikola Altiparmakov.

»Okvirno vemo, da so viški predvsem v administraciji na lokalni ravni, nemedicinsko osebje v zdravstvu … Vse je treba analizirati in nato v prihodnjih letih sprožiti racionalno sistemsko odpuščanje,« je še dodal Altiparmakov. Ekonomist Miladin Kovačević je dodal, da je potrebna še premestitev določenih zaposlenih, saj jih je nekje premalo.

Po prvih ocenah bi srbska vlada morala odpustiti okoli 100 tisoč zaposlenih v javnem sektorju. Mnogi se sprašujejo, ali bodo odpuščeni tisti, ki svoje delo ne opravljajo korektno, ali tisti, ki jih nihče ne bo zaščitil. Kovačević je ob tem pojasnil, da je kakovost posameznega delavca nepomembna, ključna je pomembnost delovnega mesta.

Povprečna plača v javnem sektorju je za 40 odstotkov višja od povprečne plače v zasebnem sektorju. Z odpuščanjem bi srbska vlada prihranila več sto milijonov evrov.