V primeru sprejema sporazuma je Dačić izrazil pričakovanje, da bo Srbija dobila datum za začetek pristopnih pogajanj z EU.

Grožnje s smrtjo

O sporazumu danes razpravljajo vladne stranke. Predsedstvo Dačićeve Socialistične stranke Srbije je sporazum že soglasno podprlo, o njem razpravlja tudi vodstvo največje stranke v vladi, Srbske napredne stranke prvega podpredsednika vlade Aleksandra Vučića.

Tako Dačić kot tudi Vučić sta sicer zaradi dogovora na svoja mobilna telefona dobila številne grožnje s smrtjo. Potem ko so člani Srbske radikalne stranke v soboto na ulicah Beograda, Novega Sada in Kosovske Mitrovice delili mimoidočim številke njunih mobitelov, je Vučić povedal, da "vsako sekundo" prejme grozilna sms sporočila. V njih grozijo tudi njegovi družini.

Na stotine sporočil z grožnjami s smrtjo, tudi njegovi družini, je prejel tudi Dačić, ki pa je danes poudaril, da ga grožnje ne bodo prestrašile in da s sporazumom niso nikogar izdali, prodali ali priznali. Grožnje so obsodili tako v njunih strankah kot tudi drugi predstavniki države.

»Ne damo Kosova«

Ob začetku maratona v Beogradu pa je skupina ljudi blizu Dačića danes skandirala »Ne damo Kosova«, s tovrstnim napisom v rokah pa je neka skupina tekačev pritekla tudi v cilj.

Proteste zaradi nestrinjanja s sporazumom so za ponedeljek v Kosovski Mitrovici že napovedali kosovski Srbi, v Beogradu pa Demokratska stranka Srbije. Slednja bo na protestu zahtevala tudi odstop vlade.

Prvi sporazum o normalizaciji odnosov

Dačić je sicer danes dejal, da gre za prvi sporazum o normalizaciji odnosov s Prištino. »Ko govorim o prvem sporazumu, tako tudi piše. To pomeni, da bomo šele govorili o pomembnih temah, kot so status Srbske pravoslavne cerkve, srbskih verskih in kulturnih objektih, vrnitvi razseljenih oseb na Kosovo ter vprašanju lastnine, tako zasebne kot srbske vlade,« je dejal. Dodal je, da bodo govorili tudi o energetiki, telekomunikacijah in drugih vprašanjih, pomembnih za življenje Srbov na Kosovu.

Pri tem je izpostavil, da so s petkovim sporazumom o severu Kosova »prvič dobili zagotovila, da prihodnja kosovska vojska ne more stopiti na sever Kosova, da so v policiji in v pravosodju Srbi in da srbska stran predlaga tri kandidate za regionalnega načelnika policije. Prvič je bila na naši strani tudi mednarodna skupnost in to bi moralo odpreti novo obdobje Srbije proti Zahodu,« je dejal.

Thaci naj bi kosovski parlament z dogovorom seznanil danes

Sporazum v 15 točkah sicer določa, kakšno stopnjo avtonomije naj uživa skupnost srbskih občin na severu Kosova. Med drugim določa, da je regionalna policija v tamkajšnjih štirih srbskih občinah del kosovske policije. Načelnik regionalne policije bo kosovski Srb, imenovalo pa ga bo kosovsko notranje ministrstvo, a s seznama imen, ki ga bodo predlagale omenjene štiri občine.

Določa tudi, da bo pravosodje delovalo v okviru pravosodnega sistema Kosova, da pa bo prizivno sodišče v Prištini oblikovalo senat, v katerem bodo večinoma srbski sodniki. Ta senat bo pristojen za omenjene štiri srbske občine. Oddelek prizivnega sodišča bo imel sedež v Kosovski Mitrovici, v vseh senatih tega okrožnega sodišča pa bodo imeli večino srbski sodniki. Sporazum tudi določa, da bodo do 16. aprila oblikovali načrt za njegovo implementacijo.

Kosovski premier Hashim Thaci naj bi danes s sporazumom seznanil kosovski parlament.