Dačić se je v minulih dneh znašel pod plazom kritik, potem ko so nekateri srbski mediji razkrili, da se je leta 2008, ko je bil na položaju notranjega ministra, večkrat sestal s sodelavcem pobeglega mafijskega šefa Darka Šarića, Radoljubom Radulovićem, bolj znanim pod vzdevkom Miša Banana. Ta naj bi bil zadolžen za transport kokaina iz Južne Amerike v Evropo.

V luči pozivov, da mora Dačić odstopiti, se je danes sestalo vodstvo SNS, iz katere prihaja srbski predsednik Tomislav Nikolić. Po seji je Vučić izpostavil, da so pred vlado sedaj pomembnejše naloge, kot sta reševanje države iz krize in pridobitev datuma za začetek pogajanj z EU, čeprav bi predčasne volitve najbolj koristile prav njegovi SNS. Ta bi namreč, tako Vučić, tokrat zagotovo dobila še precej več glasov kot na prejšnjih volitvah.

Odgovornost pripisal policiji

Premier sicer priznava sestanke z danes 65-letnim Radulovićem, a odgovornost zanje je že v soboto pripisal policiji, češ da ga takrat ni posvarila, za koga dejansko gre in da proti njemu poteka preiskava. Sedanje napihovanje zadeve v medijih je označil kot poskuse diskreditacije vlade.

Dačić se je znova oglasil tudi danes, ko je med drugim ocenil, da ne obstaja prav noben notranjepolitični ali zunanjepolitični razlog za izpodbijanje sedanje vlade. Poudaril je, da se ni nikoli sestajal z ljudmi, za katere bi mu bilo povedano, da se ukvarjajo s kriminalom.

Poznanstvo z FDačićem jih ne ščiti, ampak ovira

Kot je še poudaril po srečanju s predsedujočim svetu ministrov BiH Vjekoslavom Bevando, so mnogi že v preteklosti napovedovali, da bo ščitil določene poslovneže in kriminalce, a so ti sedaj »vsi v zaporu«. In v zaporu bodo pristali vsi, ki se jim bo dokazalo, da so krivi. »To, da jih poznam, zanje ni zaščita, ampak ovira, saj bom proti njim še posebej neusmiljen, ker so izigrali moje zaupanje,« je zatrdil Dačić.

Proti Miši Banani so sicer v Srbiji lani vložili obtožnico zaradi tihotapljenja 1,8 tone kokaina v Južno Ameriko. Vučić, ki je v srbski vladi pristojen prav za boj proti korupciji, je danes zatrdil, da bodo državne institucije vse kriminalne in korupcijske primere preiskovale v skladu z zakoni. Kot je poudaril, ne bo zaščiten nihče, ne glede na svoje ime in položaj.

Res ni vedel, za koga gre?

Največji srbski časnik Blic danes poroča, da naj bi Dačić in njegov tedaj najtesnejši sodelavec konec leta 2008 od mafijcev, povezanih s Šarićem, prejela mobilna telefona, ki jima ni mogoče prisluškovati.

Časnik Informer pa piše, da zvočni in video posnetki policije, na katerih so zabeleženi Dačićevi sestanki z Radulovićem pred več kot štirimi leti, postavljajo na laž premierjeve trditve, da ni vedel, za koga dejansko gre.