Nikolić je v pogovoru za današnji srbski dnevnik Kurir Hrvaško označil kot državo, "ki slavi svoj zločin" in s katero zato ni mogoče iskreno in odprto sodelovati. Poziv Gotovine Srbom, naj se vrnejo na Hrvaško, pa je označil za ciničen.

"Hrvati vedo, da je bil zločin, storjen med Nevihto, strašen, da jih bo grizel, dokler bodo živi, vendar so slavili, ker zanj ni bil nihče kaznovan. To je narod na zgrešeni poti, narod, ki bi sedaj morda streljal svoje posameznike, ki bi rekli - stojte ljudje, to je zločin!" je dejal.

Glede poziva Gotovine pa je dejal: "Kaj hoče - da se zberejo in da jih še enkrat izžene in pobije, da dokonča posel? Da več ne zahtevajo niti pokojnine?" poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Hrvaški predsednik Ivo Josipović je v odzivu za Hrvaški radio ocenil, da Nikolićeve izjave ne gredo v smeri dobrih odnosov in sprave ter da se bo z Nikolićem sestal šele, ko bo spremenil retoriko, saj sedaj to ne bi imelo smisla. Nikolić, ki je predsednik od maja, je sicer Zagreb že razburil z izjavo, da je "Vukovar srbsko mesto".

Oglasilo se je tudi hrvaško zunanje ministrstvo, ki je zavrnilo vse Nikolićeve navedbe glede Hrvaške. Sporočilo je, da so ga Nikolićeve izjave neprijetno presenetile, ker ne prispevajo k normalizaciji odnosov v regiji in pomenijo slabo sporočilo za odnose med državama. Poudarilo je, da je Hrvaška pravna država in da je haaško sodišče v primeru Gotovine in Markača nedvoumno ugotovilo, da nista odgovorna za vojne zločine in da pri Nevihti ni šlo za združeno zločinsko ravnanje, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Haaško sodišče je sicer danes potrdilo, da je prejelo zahtevo srbskega tožilstva po dokumentaciji o zločinih iz Nevihte in dodalo, da jo obravnavajo.

Svetovalec glavnega haaškega tožilca Frederic Swinnen je ob tem izpostavil, da "v okviru preiskav ali postopkov, ki že potekajo, odgovarjajo na posebne zahteve po medsebojni pomoči", da pa ne morejo odgovarjati na "splošne zahteve, kot so zahteve po celotni dokumentaciji", poroča Tanjug.

Swinnen ob tem ni pojasnil, ali gre pri srbski zahtevi za posebno ali splošno zahtevo.

Srbsko tožilstvo je sicer v nedeljo sporočilo, da se zahteva nanaša na kraje, glede katerih vodijo predkazenski postopek. Preiskujejo domnevne zločine nad Srbi med Nevihto v šestih krajih - Mali Alan, Dvor na Uni, Gospić, Kijani, Petrinja in Vrgin most, je povedal srbski tožilec za vojne zločine Vladimir Vukčević.

Vukčević je sicer zagotovil, da tožilstvo dokumentacije ne zahteva, ker je nezadovoljno z razsodbo haaškega sodišča glede Markača in Gotovine, ampak ker so čakali na pravnomočno sodbo, ker ima po mednarodnem pravu haaško sodišče primat pri obravnavi tovrstnih primerov.