"Evropski uniji in vsem drugim moramo poslati pisma, ker Hrvaška ne uresničuje sporazuma, kar zadeva vračanje zasebnega premoženja. To je na Zahodu in v EU svetinja," je Antić, ki je tudi svetovalec srbskega predsednika Tomislava Nikolića in profesor na beograjski pravni fakulteti, povedal za srbski časnik Danas.

Sporazum je treba izvajati

Kot je dejal, gre za ogromno premoženje srbskih bank in podjetij, ki je ostalo na Hrvaškem in ni bilo vrnjeno, kljub temu, da je bil 29. junija 2001 sklenjen sporazum o nasledstvu, katerega sestavni del je tudi priloga G, ki se nanaša na zasebno premoženje in pridobljene pravice. Ta sporazum je po besedah Antića treba izvajati.

ZRJ je namreč leta 2002 sprejela zakon o ratifikaciji sporazuma o nasledstvu in ker gre za zakon, se o njem ni več mogoče pogajati, temveč ga je treba izvajati, je v pogovoru, objavljenem na spletni strani časnika Danas, še dejal Antić, ki ga je srbska vlada za visokega predstavnika za nasledstvo imenovala 22. decembra.

''Revizija je groba beseda''

Pri tem je obžaloval, da Hrvaška sporazuma vse do danes ni uresničila, prejšnji pogajalci pa se po njegovih besedah s tem vprašanjem sploh niso ukvarjali.

Antić je sicer pred dnevi napovedoval revizijo procesa sukcesije, tako da bi se Srbiji vrnilo določeno premoženje, glede katerega je pristala, da ga prepusti drugim naslednica. Za Danas pa je sedaj dejal, da je "revizija groba beseda" in da bi šlo pravzaprav za "korigiranje nekaterih odločitev".

Kot je pojasnil, se seveda razume, da bi bilo nekatera tovrstna vprašanja treba reševati tako, da bi bilo prav eni in drugi strani. Srbija bi tako po njegovih besedah morala zahtevati vrnitev določenih objektov, tistim, ki so jim bili dodeljeni, pa bi odstopila drugo premoženje podobne vrednosti in "v primeru, da je razlika na primer v vrednosti 300.000 evrov, ta denar doplačati".

Negospodarnosti Srbije je konec

Srbija po njegovih besedah že ima ekspertno poročilo o vrednosti objektov, ki so predmet nasledstva, in "to je eden od kriterijev za odločanje o delitvi, ni pa to edini kriterij", saj je treba upoštevati tudi vrednost, "ki jo imajo določeni objekti za nas, ne glede na njihovo gmotno vrednost".

Antić je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina minuli teden izjavil tudi, da se je "Srbija v preteklosti v procesu nasledstva v številnih primerih obnašala negospodarno, to pa se bo sedaj spremenilo".