»V Tibetu vladata popolno nasilje in popolna diskriminacija. Zato imajo Tibetanci vse večji odpor do kitajske vlade in njenih politik ter protestirajo na različne načine,« je dejal na novinarski konferenci na sedežu svoje vlade na severu Indije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Visoki predstavniki tibetanske vlade v izgnanstvu, med njimi tudi tibetanski duhovni vodja dalajlama, so se danes zbrali v Dharamsali, da bi po štirih letih obnovili prizadevanja za večjo avtonomijo Tibeta v okviru Kitajske.

Lobsang Sangay, ki je leta 2011 od dalajlame, ki ga Peking označuje za nevarnega separatista, prevzel politično vodstvo Tibetancev, je danes pozval k večji mednarodni pomoči. Kot še posebej pomemben je izpostavil boj proti »kampanji dezinformacij« s strani Pekinga. V mednarodni skupnosti si želijo pri tem pomoči mladih, diplomatov, medijev, je dejal.

Obama pozval k obnovi pogovorov

Kitajska sicer doslej ni prisluhnila pozivom ameriškega predsednika Baracka Obame in drugih zahodnih voditeljev k obnovi pogovorov s tibetanskimi voditelji o avtonomiji Tibeta, ki so nazadnje potekali pred štirimi leti.

»Svetujemo jim, da opustijo poskuse ločitve Tibeta od Kitajske,« je v sredo dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei na redni novinarski konferenci.

Kitajska vlada Tibetu od leta 1951, leto dni po zavzetju, in ga obravnava kot svoj neodtujljiv del. Vlada v Pekingu je z odposlanci dalajlame imela devet krogov pogovorov o statusu Tibeta med letoma 2002 in 2010, vendar proces ni dal rezultatov.

Ob vrsti samosežigov, ki kažejo na brezup Tibetancev, je vlada v izgnanstvu vse bolj ogorčena zaradi slepe ulice, v kateri so se znašla njena prizadevanja za večjo avtonomijo.

Za samosežig se je odločilo 130 Tibetancev

Sangay je danes povedal, da se je v znak protesta proti kitajskim oblastem za samosežig odločilo že 130 Tibetancev, od katerih jih je 112 umrlo.

Dalajlama pa je danes izpostavil, da je za rezultate potrebno potrpljenje, da pa je vlada v izgnanstvu zavezana prizadevanjem za večjo avtonomijo Tibeta, poroča AFP.

Dalajlama je že v sredo pozval k demokraciji na Kitajskem in ob 25. obletnici pokola na pekinškem Trgu nebeškega miru molil za žrtve tega pokola. »Molim za tiste, ki so umrli za svobodo, demokracijo in človekove pravice,« je zapisal dalajlama v izjavi.

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei je njegovo izjavo komentiral z besedami, da ima »skrite motive«.