V Parizu se je zbralo milijon in pol ljudi, po drugih mestih Francije še poldrugi milijon, kar pomeni, da v zgodovini Francije ni bilo tako množičnega pohoda, s katerim so se včeraj poklonili žrtvam nedavnega napada in izrazili nasprotovanje terorizmu.

V prvi vrsti so roke sklenili številni svetovni voditelji, ki so na pohod krenili ob boku francoskega predsednika Françoisa Hollanda. To pa je ob množičnosti manifestacije prav gotovo tista vrednota, ki smo jo doslej pravzaprav videli samo ob obletnicah spomina na dogodke iz druge svetovne vojne.

Srečanje pred krajem zločina

Na Hollandovi levi sta na pohod, ki so se ga udeležili tudi družinski člani in svojci ubitih v napadih, med drugimi krenila nemška kanclerka Angela Merkel in palestinski predsednik Mahmud Abas, na njegovi desni pa izraelski in britanski premier Benjamin Netanjahu in David Cameron. Prišel je tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Udeležil se ga je tudi slovenski premier Miro Cerar.

Cameron je pred začetkom shoda omenil, da bo nasilje skrajnežev svet ogrožalo še mnogo let. »V Britaniji se soočamo z zelo podobno grožnjo, grožnjo fanatičnega ekstremizma,« je dejal.

Italijanski premier Matteo Renzi je dejal, da je Evropa močnejša kot strah, v Parizu pa so se zbrali, da bi skupaj poslali sporočilo, da bo Evropa zmagala v boju proti terorizmu. Voditelji, ki so se žrtvam poklonili z minuto molka, so na krajši pohod krenili v bližini prostorov satiričnega tednika Charlie Hebdo, kjer sta napadalca ubila 12 ljudi. Iz druge smeri pa so povorko povedli svojci žrtev napadov v Parizu.

Nepregledne množice so zajele pariške ulice, spontano ploskale, pele francosko himno in nosile napise »Jaz sem Charlie«. Mnogi so vzklikali »Charlie! Charlie!« v spomin na ubite karikaturiste tednika.

Shode solidarnosti so pripravili tudi drugod po Franciji – po podatkih policije se jih je udeležilo kar okoli 600.000 ljudi – in po svetu. V Bruslju se je zbralo več kot 10.000 ljudi, v Berlinu več kot 8000, v Londonu in Sydneyju pa več kot tisoč.

Neimenovani moški je v včeraj objavljenem spletnem videu prevzel odgovornost za četrtkov uboj policistke in petkov napad na judovsko trgovino v Parizu, v katerem so bili ubiti štirje ljudje. Moški na posnetku je podoben Amedyju Coulibalyju, ki so ga policisti v pariški drami s talci ubili.

Obramba Islamske države

V videu pojasnjuje, da je član Islamske države, in zatrjuje, da je napadel policijo in da bo prihajalo do novih napadov, kajti dokler bodo zahodne države napadale Islamsko državo, bodo tudi same tarča povračilnih napadov. Video prikazuje tudi napad na policistko in na judovsko trgovino s košer proizvodi. Coulibalyjeva mama in sestre so sicer objavile sporočilo, v katerem obsojajo napad in izražajo sožalje družinam žrtev. »Nikakor ne delimo teh skrajnih idej. Upamo, da ne bo mešanja teh odvratnih dejanj z muslimansko vero,« so zapisale. Francoski mediji so objavili, da je več talcev v trgovini rešil tam zaposleni 24-letni Lassana Bathily, sicer musliman. Skril jih je namreč v hladilnico, sam pa je ušel in policistom razkril podrobnosti o dogajanju v trgovini.

Nemški pravosodni minister Heiko Maas je pozval privržence gibanja Domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda (Pegida), naj odpovejo za ponedeljek sklican shod, češ da nimajo pravice izkoriščati ubojev s strani džihadistov v Parizu. Maas, največji kritik Pegide iz vrst nemške vlade, je za dnevnik Bild, ki bo izšel v ponedeljek, dejal, da je desničarska populistična skupina »hinavska«. Po njegovih besedah bi »organizatorji, če bi imeli kanček dostojanstva, demonstracije preprosto odpovedali«. sz