Moskva ne bo gledala križem rok, kako ukrajinska vojska obračunava z lastnim ljudstvom, sta skoraj ob istem času Kijevu in Zahodu sporočila ruski predsednik Vladimir Putin in obrambni minister Šjogunov. Da to niso zgolj prazne grožnje, naj bi potrdil začetek novih vojaških vaj ob vzhodni ukrajinski meji nameščenih ruskih vojaških enot, ki imajo po Natovih ocenah okoli 40.000 mož, več sto tankov in letal ter helikopterjev.

Da Kijev lahko računa na pomoč Zahoda, pa naj bi dokazovale vojaške vaje enot Nata na Poljskem nedaleč od ukrajinske zahodne meje in v baltskih državah, na katerih sodelujejo tudi pripadniki ameriških specialnih enot. Obenem iz Washingtona prihajajo namigi, da bi lahko kmalu sledil nov paket ukrepov proti Rusiji, če ne preneha spodbujati proruskih separatistov, v Moskvi pa ruski zunanji minister Sergej Lavrov ZDA in Evropsko unijo obtožuje, da so stale za ljudskim uporom v Ukrajini, v katerem je bil februarja odstavljen predsednik Viktor Janukovič, pa tudi, da Kijev izkoriščajo v svoji geopolitični igri proti Rusiji.

Nasprotujoče si informacije

Za nov paket obtožb in groženj naj bi bile »krive« informacije, po katerih je okoli 11.000 ukrajinskih vojakov ob podpori »prostovoljcev« iz Kijeva začelo akcijo odstranjevanja cestnih zapor in osvobajanja državnih ustanov, pri čemer naj bi bilo tudi nekaj mrtvih in ranjenih. Največ streljanja je bilo okrog Slavjanska, kjer naj bi ukrajinske enote napadle nekaj cestnih zapor, proruske milice pa so poskušale zasesti vojaško oporišče v Artemivsku.

Operacijo ukrajinskih sil na vzhodu Ukrajine je Putin nemudoma označil za »kazensko operacijo, ki bo imela posledice za tiste, ki so sprejeli odločitev, še posebej pa za meddržavne odnose«. Ob tem je dejal, da si niti odstavljeni, po oceni Moskve legitimen, ukrajinski predsednik Viktor Janukovič ni upal uporabiti vojske za ustavitev protestov v Kijevu, čeprav je za to imel mandat. Sedanje kijevske oblasti, ki so nekakšna hunta, klika, je dejal Putin, tega mandata nimajo in legitimnost njihovih akcij je le delna.

Odgovoril mu je začasni predsednik Oleksander Turčinov: »Vojne, teroristični napadi, regionalni separatizem – to so znane ruske težave, ki jih poskušajo poznavalsko prenesti v Ukrajino. Rusija je po uspešnih potezah ukrajinskih varnostnih struktur v boju proti terorizmu prešla z javnih groženj na demonstrativno koncentracijo oboroženih sil neposredno na vzhodni meji.«

Toda poročila z vzhoda Ukrajine so protislovna in težko preverljiva. Vse kaže, da je prišlo do obračunov manjših razsežnosti in da gre bolj za igro živcev ter previdno iskanje šibkih točk na eni in drugi strani. V večini mest, poročajo tuji novinarji, življenje poteka normalno, okrog njih pa ni videti premikov ukrajinskih enot, ne dokazov o spopadih.

Povsem nejasno je tudi, kaj se je dogajalo v obmorskem mestu Mariaupolu. Tam naj bi policija vdrla v poslopja mestnih oblasti in pregnala proruske protestnike. Ranjenih naj bi bilo nekaj ljudi. Pozneje pa je ukrajinska policija sporočila, da so ponoči ukrajinski civilisti napadli proruske, prišlo naj bi do obračunavanj, policija pa je samo mirila razmere in vroče glave. sz