EBU je na pomoč novinarjem ERT priskočila, potem ko so grški kolegi okupirali ERT-jevo zgradbo v Atenah in pozivali, naj vlada nad njih ne pošlje policije in umakne ukinitev javne televizije.

Uslužbenci televizije so sicer še uspevali z oddajanjem programa prek spleta, s pomočjo EBU pa se je javna televizija prvič po torku zopet pojavila na televizijskih zaslonih. EBU program lahko oddaja, ker je grška javna televizija že vnaprej zakupila čas za satelitsko oddajanje. Grška vlada sicer obljublja novo javno televizijo, ki naj bi pričela oddajati konec avgusta, pri EBU pa so zaskrbljeni, da bi brez neprestanega dela javne televizije lahko trpela demokracija.

Splošna stavka zaradi ukinitve javne RTV v Grčiji

V Grčiji sicer že drugi dan protestno stavkajo novinarji, tako da danes niso izšli časopisi, zasebne televizijske in radijske postaje pa ne oddajajo poročil. Novinarji napovedujejo, da bodo stavkali, dokler vlada ne bo preklicala odločitve o zaprtju javne radiotelevizije.

K stavki sta pozvala vodilna grška sindikata GSEE in ADEDY. Prvi je sicer zaprtje televizije primerjal z državnim udarom.

12.000 protestnikov

Pred poslopjem televizije ERT v Atenah poteka protestni shod z okoli 12.000 udeleženci, ki pozivajo premiera Antonisa Samarasa, naj spremeni odločitev o zaprtju javne radiotelevizije. O solidarnostnih protestih so poročali tudi iz drugih grških mest.

Uslužbenci ERT medtem v znak kljubovanja oddajajo na spletu in na televizijskem kanalu Komunistične stranke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V Atenah je danes obstal javni promet, ob 14. uri pa naj bi z dvourno stavko pričeli še kontrolorji letenja.

Brez varčevanja pri demokraciji?

Zaskrbljenost zaradi odločitve grške vlade je za AFP izrazil vodja nevladne organizacije Novinarji brez meja Christophe Deloire. Čeprav je priznal, da je bilo morda prestrukturiranje ERT nujno, se je vprašal, ali grška vlada ne varčuje pri demokraciji.

Grški liberlani časnik Kathimerini danes zahteva »rešitev v eden tednu ali volitve«, levosredinski Ta Nea pa poroča o »nevarni akrobatiki«. Voditelj socialistov Evangelos Venizelos je medtem v parlamentu danes poudaril, da je dogajanje težava za demokracijo. »A država potrebuje stabilnost, ne potrebuje volitev,« je dodal.

Trojka zahtevala odpuščanje

V ponedeljek je trojka mednarodnih posojilodajalcev - Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) - od Grčije zahtevala, naj odpusti več tisoč javnih uslužbencev.

Grška vlada je nato v torek napovedala, da bo začasno ukinila javno radiotelevizijo, ki naj bi jo ponovno zagnali konec avgusta s samo še približno 1200 zaposlenimi. Pri ERT je bilo pred ukinitvijo sicer zaposlenih več kot 2600 ljudi.

Kot je pojasnil tiskovni predstavnik vlade Simos Kedikoglu, »se ne da popraviti avtomobila, če ta pelje, treba ga je umakniti s ceste«.

Grški mediji danes poročajo o možnosti predčasnih volitev

Grški mediji medtem danes poročajo o možnosti predčasnih volitev in svarijo, da je premier Samaras tokrat po mnenju svojih koalicijskih zaveznikov šel predaleč.

Premier je sicer za ponedeljek že sklical sestanek predsednikov koalicijskih strank, s katerim se želi pogovoriti o zaprtju ERT. Našli bodo skupno pot, je danes zagotovil Kedikoglu, ki verjame, da jim bo uspelo, ker imajo vsi skupne cilje.

Zasebniki pa se stavki ne bodo pridružili. Ulice so polne prometa, trgovine in restavracije delujejo normalno. »Toliko, kot zasluži najnižji delavec na ERT-ju zasluži v enem dnevu, jaz zaslužim v celem tednu. Zakaj bi torej protestiral za njih?« se sprašuje prodajalec zelenjave Yannis Papailias. »A tisoče ljudi je (že prej, op. a.) izgubilo službe. Kdo je protestiral za njih?« se sprašuje natakarica Maria Skylakou.

Javna televizija se ukine samo, ko državo zasedejo tuje sile ali ko gre za državni udar

V ponedeljek je trojka mednarodnih posojilodajalcev - Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Mednarodni denarni sklad (IMF) - od Grčije zahtevala, naj odpusti več tisoč javnih uslužbencev. Grška vlada je nato v torek napovedala, da bo začasno ukinila javno radiotelevizijo, ki naj bi jo ponovno zagnali konec avgusta s samo še približno 1200 zaposlenimi. Pri ERT je bilo pred ukinitvijo sicer zaposlenih več kot 2600 ljudi.

ERT je konstantno izgubljala gledalce z vzponom komercialne televizije in njeni trije državni programi so skupaj dosegli le 13 odstotkov gledalcev. Številni Grki so mnenja, da je bila radiotelevizija le nesmiseln vir služb za člane političnih strank, toda brezosebnost s katero so jo ukinili je bila šokantna. Samaras pravi, da bo nadaljeval z načrtom za reformo ERT-ja in ga ponovno zagnal kot okrnjeno in bolj učinkovito organizacijo. »Ukinitev radiotelevizije je dokaz politične volje, ki je potrebna, da se Grčija spremeni iz »Jurskega parka«, edinega kraja na zemlji, kjer so preživeli dinozavri,« dodaja.

Toda tudi opozicijska retorika ni bila nič manj sovražna. Voditelj opozicijske stranke Syriza Alexis Tsipras je dejal: »To, kar smo doživeli včeraj, je brez primere, ne samo za Grčijo, ampak za celotno Evropo. Javna televizija se ukine samo v dveh primerih: Ko državo zasedejo tuje sile ali ko gre za državni udar.«