V Severni Dakoti se v teh dneh nadaljuje sodni postopek proti razvpitemu ameriškemu rasistu Paulu Craigu Cobbu, ki je želel leta 2012 iz majhne vasi Leith z dvajset prebivalci narediti utrdbo nacistov in rasistov, ki verjamejo v večvrednost belcev. Cobb je morda najbolj znan ameriški antisemit, neonacist in homofob, ki svoje ideje širi prek enega od spletnih portalov za objavo video vsebin. Sredi prejšnjega desetletja je nekaj časa deloval v Estoniji, dokler ga niso izgnali, nato v Kanadi in ZDA. Pred dvema letoma pa je med delom v Severni Dakoti ugotovil, da se v zaselku Leith poceni prodaja precej hiš in zemljišč. Zato se je tja odpravil uresničit svoj načrt, da pokupi čim več zemlje in ustanovi mesto, v katerem bo nastala skupnost enako mislečih belskih skrajnežev.

Nakupovanje mesta

Ni bilo prvič, da je 62-letni Cobb, sin multimilijonarja iz Bostona, poskušal kaj takšnega – pred tem so se mu načrti izjalovili v Montani in Idahu. Tokrat pa je prišel tako daleč, da je zgodba iz Severne Dakote dobila velikansko publiciteto, sam pa je končal za zapahi. Jeseni 2012 so prebivalci Leitha prvič opazili prišleka, ki jih je spraševal, ali imajo naprodaj kaj zemlje. Denar je imel, zemlja in propadle posesti v skupnosti, ki je zaradi bližnje železnice nekdaj cvetela in nato upehala, pa so bile poceni, tudi po vsega petsto dolarjev za kos zemlje. In tako je Cobb nakupil dvanajst objektov oziroma parcel. Nihče ni vedel, da jih v resnici prodajajo moškemu, ki ustanavlja ameriški center rasistov in neonacistov, in to s pomočjo skupin Belski arijski upor in Nacionalsocialistično gibanje (nekdanja Ameriška nacistična stranka). Nekaj parcel je izročil tudi nekdanjemu šefu kukluksklana in ustanovitelju neonacistične skupine Nacionalna straža. Svoje mesto je želel poimenovati Cobbsville.

Del posesti poimenoval po Hitlerju

Presenečenje za prebivalce je prišlo avgusta lani. Tedaj se je oglasila nevladna organizacija Southern Poverty Law Center (SPLC) s sedežem v Alabami, ki se bori proti sovraštvu in fanatizmu. Razkrila je, kdo je v resnici Cobb in kakšen načrt si je zamislil za vasico v Severni Dakoti. »Zdelo se mi je nemogoče, onkraj realnega. S tem drobnim krajem Leith je imel tako velike načrte. In ker sem sama belka, poročena s temnopoltim, je bilo jasno, da nas tu ne bodo hoteli gledati,« je za BCC dejala Sherrill Harper, soproga edinega Afroameričana v mestu.

Ko je bila identiteta razkrita, Cobb ni več tajil svojih prepričanj. Na hišo je izobesil nacistično zastavo in del posesti poimenoval po Adolfu Hitlerju, septembra lani pa organiziral neonacistični shod z udeležbo somišljenikov iz drugih skupin. Toda ker je po objavi centra SPLC dogajanje v zaselku dobilo veliko publiciteto v največjih medijih, so se tja zgrnili tudi aktivisti proti rasizmu, nacizmu in sovražnemu govoru, organizirali pa so se tudi prebivalci Leitha, ki so se znašli sredi povsem nepričakovanih dogodkov. Na koncu je bila udeležba nasprotnikov rasistično-nacističnega shoda precej večja.

»Grem samo, če pridejo Somalci«

V Združenih državah obstaja po ocenah centra SPLC več kot tisoč skupin z ideologijo večvrednosti belske rase, nacističnih in drugih sovražnih skupin, ki so se precej razširile po letu 2000. Med največjimi je omenjeno Nacionalsocialistično gibanje s sedežem v Detroitu in izpostavami v več kot polovici zveznih držav. Po podatkih centra je največ teh skupin v Teksasu, na drugem mestu je New Jersey. Njihovi pripadniki so včasih vpleteni v umore in druge zločine iz sovraštva, vendar te skupine niso dovolj povezane ali vplivne, da bi lahko predstavljale omembe vredno politično organizacijo.

Cobb je tudi zato sanjaril o ustanovitvi mesta, ki bi bilo iztočnica za širjenje idej. »Od tod se bomo razširili po Severni Dakoti, Združenih državah in svetu,« je dejal v Leithu. Mestece je preživelo septembrske dogodke, a nič ni kazalo, da bo Cobb odšel. Ne nazadnje je bil zakonit lastnik ducata posesti. »Odšel bom samo, če bo vlada sem pripeljala petdeset somalijskih družin,« je dejal tedaj po poročanju CNN. Lokalni šerif pa je izjavil, da verjame v pravico do svobode govora, če svojih stališč ne vsiljujemo drugim.

Prelom se je zgodil novembra. Takrat se je Cobb s svojim somišljenikom Kynanom Duttonom z nabitim orožjem odpravil po Leithu ter med svojim pohodom kričal in klel ter grozil več prebivalcem, ki so poklicali policijo. Odpeljali so ju v pripor in obtožili ustrahovanja. Prislužila sta si vsak po sedem točk obtožnice, tako da ju lahko obsodijo na od deset do petintrideset let zapora. Oba sta se izrekla kot nedolžna. Cobb je medtem sporočil, da je pripravljen prodati vse posesti v Leithu in se nikoli več vrniti v Severno Dakoto, če obtožnico umaknejo. Za zdaj ne kaže, da se bo to zgodilo. Sodišče trenutno premleva, ali naj za Cobba zniža varščino, ki znaša milijon dolarjev.