Lindova je odločitev sporočila danes, nekaj minut po začetku obravnave za izrek višine kazni. Na današnjo obravnavo v Fort Meade severovzhodno od Washingtona je prišel tudi Manning, ki je v družbi svojih odvetnikov nemo poslušal postopke v procesu, navaja AFP.

Tožilstvo je sicer v ponedeljek za 25-letnega Manninga zahtevalo 60 let zapora, da bi sodišče tako "dalo močno sporočilo vsakemu vojaku, ki razmišlja o kraji tajnih informacij".

Manningov odvetnik David Coombs pa je sodnico pozval, naj pokaže milost, saj da se je Manning pokesal in sodeloval s sodiščem ter si zato zasluži priložnost, da nekoč ugleda luč svobode in si morda ustvari družino. Kot je dejal, je bil Manning mlad in "naiven", zaupne dokumente pa je WikiLeaksu posredoval z dobrimi nameni.

Grozi mu 90 let zapora

Tudi Manning sam se je prejšnji četrtek opravičil, ker je s predajo tajnih dokumentov ameriške vlade WikiLeaksu prizadel ZDA. Kot je dejal, je napačno verjel, da bo lahko svet spremenil na bolje, da pa se zdaj zaveda, da bi moral delovati znotraj sistema.

Vojaško sodišče v Fort Meadu je Manninga 20. julija že spoznalo za krivega v 19 od 21 točk obtožnice, od tega v petih točkah kršitve zakona proti vohunjenju. Grozi mu do 90 let zapora. Ga je pa sodnica oprostila najhujše obtožbe nudenja pomoči sovražniku, torej teroristični mreži Al Kaida, s čemer se je izognil kazni dosmrtnega zapora.

Manning je sicer v priporu od maja 2010. Sodnica je že potrdila, da se mu bo od izrečene kazni odštelo 1293 dni, kolikor jih je preživel v priporu pred sojenjem, vključno z devetimi meseci strogega vojaškega zapora v Virginii.

Manning je priznal, da je kot nižji obveščevalni analitik snel okoli 700.000 vojaških in diplomatskih dokumentov in videoposnetkov z vladnih računalnikov ter jih predal WikiLeaksu. Odločno pa je zanikal, da bi želel škodovati ZDA.