Predsednik Barack Obama je 4. januarja lani poslal v odbor za delovne odnose tri manjkajoče člane v času, ko je bil kongres formalno na počitnicah, kar je v skladu z ustavo. Takšna imenovanja brez senatne potrditve veljajo sicer le kratek čas. Obama se je za pot mimo senata odločil, ker so republikanci imenovanja blokirali, saj je Obama v odbor pošiljal člane, ki so bolj naklonjeni delavcem in sindikatom kot pa delodajalcem.

Odbor je z novimi člani opravljal svoje delo, dokler podjetje iz države Washington ni vložilo tožbe na sodišču v prestolnici. Odbor je v sporu z delavci odločil proti vodstvu podjetja, ki trdi, da je odločitev neveljavna, ker da imenovanje članov odbora ni potekalo v skladu z ustavo. Sodišče se je s tem strinjalo, kar je sedaj potrdil še tričlanski senat prizivnega sodišča. Vsi trije sodniki so sicer republikanci.

Kongresni republikanci od začetka vztrajajo, da imenovanje ni bilo v skladu z ustavo, ker počitnic takrat ni bilo. Republikanci so namreč na vsake tri dni poslali enega od njih, da je v senatu potrkal s kladivom, kar naj bi pomenilo, da zasedanje formalno poteka. Obama jih je obtožil, da brijejo norce in je imenoval člane odbora. A prizivno sodišče je dalo prav republikancem.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je dejal, da se Bela hiša odločno ne strinja z odločitvijo sodišča, ki nasprotuje 150-letni tradiciji predsednikov iz obeh strank. Odločitev tako pomeni, da niso v skladu z ustavo tudi vsa druga podobna imenovanja od leta 1867 naprej. Prizivno sodišče je ta argument celo samo omenilo v mnenju, da bi moralo vrhovno sodišče ZDA to vprašanje razjasniti.