Bela hiša je v odzivu na novico iz Moskve ponovno zahtevala vrnitev Snowdna v ZDA. "Gospod Snowden je tu, v ZDA, obtožen kaznivega dejanja. Čim prej bi se moral vrniti v ZDA, kjer mu bomo zagotovili pravično sojenje in zaščito," je povedal eden izmed tiskovnih predstavnikov Bele hiše.

Kot je pred tem poudaril Kučerena, ima Snowden delo in živi skromno. Preživlja se z lastnimi dohodki in prihranki, ki jih ima na bančnem računu. Aktivno se tudi uči ruščino. Spričo vsega tega mu je Kučerena predlagal, naj za razliko od lani tokrat zaprosi za dovoljenje za bivanje in ne za azil, ki bi ga moral podaljševati na leto dni.

Dovoljenje za bivanje si bo moral po drugi strani podaljšati šele čez tri leta, po petih letih bivanja v Rusiji pa bi lahko celo že zaprosil za rusko državljanstvo. "Izhajam iz tega, da bo prišlo še več Snowdnov, saj številnim ljudem vohunjenje ZDA po vsem svetu ni všeč," je še dejal odvetnik.

Odločitev pričakovana

Snowdnu se je enoletni politični azil in z njim dovoljenje za bivanje v Rusiji iztekel konec julija. Da mu bodo pristojni organi dovolili ostati v državi, je bilo pričakovano. Za Američana naj bi bila to sicer bolj slaba tolažba, saj naj bi si želel zapustiti Rusijo in se predvsem vrniti domov, kar pa ni mogoče.

Strokovnjak za računalništvo in nekdanji analitik ameriške agencije za nacionalno varnost NSA, je namreč lani izvedel zgodovinsko krajo zaupnih obveščevalnih dokumentov, menda največjo v zgodovini ZDA. V domovini so ga zato obtožili kršitev protivohunskega zakona ter kraje vladne lastnine, za kar je zagroženih skupaj 30 let zapora.

Z dragocenimi dokumenti, ki naj bi jih bilo kar milijon in pol, je Snowden maja lani pobegnil v Hongkong in jih predal novinarjema Glennu Greenwaldu in Lauri Poitras. Približno dva tedna kasneje so bili prvi od njih že objavljeni, Snowden pa je v video posnetku, ki ga je objavil britanski Guardian, svetu razkril svojo identiteto.

23. junija je na letalu iz Hongkonga priletel na moskovsko letališče Šeremetjevo in tam za kar 39 dni obtičal na tranzitnem območju. ZDA so mu medtem preklicale potni list in zahtevale njegovo izročitev. Za azil je zaprosil v kar 21 državah, a na koncu je ostal v Rusiji.

Objave Snowdnovih dokumentov so v minulem letu v ZDA privedle do nekaj kozmetičnih sprememb najbolj spornih programov nadzora, a vsesplošni nadzor se nadaljuje. Čeprav so razkritja sprožila glasno razpravo o početju ameriške vlade ter o ravnotežju med nacionalno varnostjo na eni in pravico do zasebnosti na drugi strani, kakšnih večjih posledic ni bilo.