Kot poroča Spiegel, je Snowden za azil zaprosil v kar 21 državah, med drugim v Ekvadorju, Islandiji, Avstriji, Boliviji, Braziliji, Kitajski, Kubi, Finski, Franciji, Nemčiji, Indiji, Italiji, Irski, Nizozemskem, Nikaragvi, Norveški, Poljskem, Rusiji, Španiji, Švici in Venezueli. Ruski predsednik Putin je sicer v ponedeljek potrdil, da se Snowden nahaja v tranzitnem območju letališča v Moskvi, je pa ZDA tudi sporočil, da jim ga ne bodo izročili. Tega ne bodo storili pod pogojem, da Snowden ne »škodi več njihovim ameriškim partnerjem«. Z ruskimi tajnimi službami Snowden ni sodeloval.

Indijski zunanji minister je danes sporočil, da ne vidijo razloga, da bi odobrili Snowdenovo prošnjo za politični azil. »Indijsko veleposlaništvo v Moskvi je od Edwarda Snowdena prejelo prošnjo za azil, z datumom 30. junij,« je na twitterju zapisal predstavnik zunanjega ministrstva Indije. »Po podrobni preučitvi smo zaključili, da ne vidimo razloga, da odobrimo njegovo prošnjo,« je dodal.

Bolivija bo preučila Snowdnovo prošnjo za azil

Bolivijski predsednik Evo Morales je danes dejal, da je Bolivija pripravljena preučiti Snowdnovo prošnjo za politični azil.

"Če je bila prošnja vložena, bomo seveda pripravljeni preučiti zadevo," je Morales povedal za rusko televizijo RT. Morales je sicer dejal, da je Bolivija pripravljena pomagati Snowdnu, a pri tem ni podal podrobnosti.

"Bolivija se trudi zaščititi ožigosane, pa če gre za vohunstvo ali nadzor. V vsakem primeru smo pripravljeni pomagati," je še dodal Morales.

Avstrija, Norveška in Poljska potrdile, da so dobile prošnjo za azil

Avstrija je potrdila, da so v ponedeljek popoldne prejeli njegovo prošnjo za azil, a ta ne ustreza formalnim kriterijem. Prošnjo bi namreč v skladu z veljavno zakonodajo moral vložiti neposredno v Avstriji. Če bi prišel v državo, ga ne bi izgnali, saj zanj ne obstaja mednarodni zaporni nalog, je še pojasnila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.

Podobno obrazložitev so podali tudi na Norveškem, kjer so prav tako prejeli njegovo prošnjo za azil. Ker je bila ta poslana prek faksa, jo morajo glede na pravila zavrniti, so pojasnili na norveškem zunanjem ministrstvu. Tudi na Norveškem namreč zakonodaja predvideva, da je treba prošnjo za azil vložiti v državi, faks pa je prispel na veleposlaništvo v Moskvi, poroča dpa.

Snowden: V ZDA mi grozi smrtna kazen

Snowden je v prošnji za azil na Poljskem zapisal, da mu v ZDA grozi smrtna kazen, potem ko je razkril kršitve ameriške ustave in mednarodnih pogodb. Zapisal je, da je "zelo malo verjetno, da bi bil v ZDA deležen poštenega sojenja in primerne obravnave do sodnega procesa, grozita pa mu dosmrtni zapor ali celo smrtna kazen".

Snowden je prošnjo poslal prek faksa na poljsko veleposlaništvo v Moskvi. V faksu je še zapisal, da je prošnjo vložil zaradi tveganja, da ga bo preganjala ameriška vlada in njeni agenti ter da se boji povračilnih ukrepov zaradi svoje odločitve o "javnem razkritju resnih kršitev ameriške ustave in pogodb ZN" s strani ameriške vlade. Poljska je njegovo prošnjo sicer že zavrnila.

Snowden je umaknil prošnjo za azil v Rusiji

Razlog za umik prošnje za azil v Rusiji naj bi po navedbah Kremlja bil pogoj, ki ga je za odobritev azila postavil ruski predsednik Vladimir Putin. A je bil ta pogoj po besedah Dmitrija Peskova, tiskovnega predstavnika Vladimirja Putina, za 30-letnega Američana nesprejemljiv, saj se ima za pravega borca za resnico in pravičnost. Kljub temu pa naj ga Rusija še vedno ne bi nameravala izročiti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Snowden kritiziral Obamo zaradi pritiska na države

Snowden, ki je Guardianu in Washington Postu posredoval informacije o tajnih programih nadzora telefonskih in spletnih komunikacij s strani NSA, je 23. junija iz Hongkonga priletel v Moskvo, kjer je še danes na mednarodnem delu letališča Šeremetjevo, ker so mu ZDA odvzele potni list.

»Obama je v četrtek sporočil, da ne bo diplomatskih kupčij glede mene. Čeprav je obljubil, da tega ne bo počel, je ukazal svojemu podpredsedniku, naj pritisne na voditelje držav, pri katerih sem zaprosil za zaščito, da zavrnejo prošnjo za azil,« je preko organizacije WikiLeaks, ki mu pomaga med begom pred ZDA, sporočil Snowden.

Podpredsednik ZDA Joseph Biden je konec tedna pritiskal na Ekvador in zahteval,naj Snowdu zavrne prošnjo za azil. Ekvadorski predsednik Rafael Correa je potrdil pogovore z Bidenom. Snowden je poslal tudi pismo Correi in mu zagotovil, da ostaja svoboden in sposoben objavljanja dodatnih informacij o programih nadzora ZDA.

S prošnjo za azil v Ekvadorju se Snowdnu ni vse izteklo po načrtih, zato je za zaščito zaprosil tudi druge države, bilo naj bi jih 19, med njimi Rusijo. Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da mu bodo podelili azil, če bo prenehal objavljati informacije, ki škodujejo ameriškim »partnerjem«.

Snowden si doslej ni prislužil hvaležnosti niti med večino ameriških novinarjev

Snowden je zavajanje Obame označil za krivično, kot je krivična tudi nezakonita kazen izgona zanj. »To so stara, slaba orodja politične agresije, katerih namen ni prestrašiti mene, ampak tiste, ki bodo prišli za menoj,« je sporočil Snowden in dodal, da se Obamova administracija ne boji »žvižgačev« kot je on, ampak se boji informirane javnosti.

Na njegovo žalost se sicer »informirana« ameriška javnost glede na ankete bolj ali manj »požvižga« na objavljeno, še najmanj pa je jezna, kot to trdi Snowden. Za Američane je varnost pred terorizmom še vedno najpomembnejša.

Snowden si doslej ni prislužil hvaležnosti niti med večino ameriških novinarjev, kaj šele javnosti. Od vlade si je prislužil obtožbo izdaje in si ga lahko privoščijo tudi takšni, kot je Donald Trump. Ta je za ameriško televizijo Fox izjavil, da bi ga bilo potrebno ubiti, kot v starih dobrih časih, ko so bile ZDA še močna država. Po Trumpovem prepričanju ZDA danes pod Obamo to več niso.

Takšno mnenje sicer ne deli Obamov predhodnik George Bush mlajši, ki je za ameriško televizijo CNN izrazil prepričanje, da bo Obama uspešno opravil s Snowdnom. Bush je zavrnil kritike na račun svojega naslednika in dejal, da opravlja težko delo. Priznal je, da je sam ukazal nadzor nad internetom zaradi zaščite države. Dodal je, da je bilo za državljanske svoboščine vedno poskrbljeno.

V ameriškem oporišču Fort Meade se je medtem v ponedeljek nadaljeval sodni proces proti 25-letnemu vojaku iz Oklahome Bradleyju Manningu, ki je WikiLeaksu predal zaupne dokumente o vojnah v Iraku in Afganistanu ter diplomatske depeše State Departmenta. Sooča se z 21 točkami obtožnice, med katerimi je najhujša nudenje pomoči sovražniku.

Tožilci so v ponedeljek predstavili dokaze, da so bili vodilni člani teroristične mreže Al Kaida veseli objav na WikiLeaksu, pokojni Osama bin Laden pa jih je proučeval. Dokaze o tem so našli maja 2011 po napadu na bin Ladnovo posestvo v pakistanskem Abotabadu, v katerem je bil vodja Al Kaide ubit.

Ekvadorski predsednik o njegovem azilu ne razmišlja in pravi, da je bila njihova pomoč napaka

Ekvadorski predsednik Rafael Correa je razkril, da je bila letalska karta za Snowdena odobrena brez avtorizacije in trdi, da je Snowden sedaj »ruski problem«. Kot je še povedal v intervjuju za Guardian, Ekvador nikoli ni nameraval urediti azila Snowdenu niti ni namerno uredil njegove letalske karte iz Hong Konga v Moskvo. »Žvižgač« je po njegovem mnenju odgovornost Rusije in bi moral sploh priti v Ekvador, da bi država lahko razmišljala o njegovem azilu. »Država ni namenoma pomagala Snowdenu pripotovati iz Hong Konga v Moskvo. Bila je naša napaka,« je še dodal Correa.

Začasni potni list, ki ga je Snowdenu 22. junija izdal konzulat v Londonu in bil pet dni kasneje preklican, je bil spodrsljaj. »Bila je napaka, saj nas je ta kriza doletela v zelo ranljivem trenutku. Naš zunanji minister je bil na turneji po Aziji, namestnik ministra je bil na Češkem. Naš ameriški ambasador je bil takrat ravno v Italiji,« je pojasnil.

»Narváez in Julian Assange, ki je pod okriljem ekvadorske ambasade v Londonu, sta zadeve vzela v svoje roke, saj sta se bala, da bodo Snowdena prijeli,« še pove Correa in dodal: »Konzul, ki je bil očitno obupan, ker ni mogel priti v stik z zunanjim ministrom, je tako izdal začasni dokument za dovoljenje potovanja, ki pa ni bil veljaven, ni bil potrjen in mi zanj nismo vedeli.«