Kdaj bo vodstvo FJK glasbenim šolam, knjižnicam, založniškim hišam in drugim slovenskim ustanovam nakazalo preostala sredstva, še ni znano.

Vprašanje financiranja manjšinskih ustanov bo sicer v torek predvidoma obravnaval deželni svet FJK. Prav tako v torek pa bo v Rimu tudi zasedanje medministrskega omizja, ki s ukvarja s Slovenci v Italiji, še poroča Primorski dnevnik.

V slovenskih ustanovah v Italiji je stalno zaposlenih kakih 150 ljudi s polnim delovnim časom, kakih 50 jih ima polovični delovni čas, okoli 200 pa jih dela preko različnih začasnih pogodb.

Ker ustanove do nedavnega od Italije niso prejele zakonsko določenih finančnih prispevkov za leto 2012, so se znašle v resnih finančnih težavah. Nekateri zaposleni so tako že več mesecev brez plač, druge slovenske ustanove so poslale zaposlene v t. i. dopolnilno blagajno, del zaposlenih pa zaradi solidarnostnih pogodb prejema nižje dohodke.

Delegacija uslužbencev slovenskih ustanov je na problem v začetku decembra opozorila predsednika deželne vlade FJK Renza Tonda. Ta je obljubil, da bo preko deželnih funkcionarjev, ki so pristojni za vprašanja slovenske manjšine, posredoval pri pristojnih ministrstvih v Rimu in se pogovoril z deželnim odbornikom Eliom De Anno, ki je pristojen za slovensko manjšino v Italiji.