Po njegovih besedah naj bi ladja Novo mesto v Catanio prispela še danes popoldne, tam pa bo begunce predala italijanskim oblastem.

Čoln z begunci je bil po oceni Bandlja v okvari, po vsej verjetnosti zaradi preobremenjenosti, ker je bilo na krovu preveč ljudi. "Na srečo je bilo morje mirno in lahko si samo predstavljamo, kaj bi se zgodilo, če bi se vremenske razmere poslabšale. Po moji oceni bi se čoln prevrnil in prišlo bi do tragedije," je še povedal Bandelj.

Med rešenimi begunci jih je bila večina iz Sirije, Libije, Egipta in Somalije, preostali pa iz drugih afriških držav. Po navedbah kapitana ladje Novo mesto so begunci v dobrem zdravstvenem stanju, le na začetku so bili nekateri v šoku. Ladja Novo mesto je sicer plula iz Egipta proti Španiji.

Na uspešno reševalno akcijo se je sicer odzvala slovenska veja organizacije za človekove pravice Amnesty International, ki jo je označila za uspešno, izkoristila pa jo je za opozorilo, da mora Evropske unija zagotoviti učinkovito iskanje in reševanje migrantov in beguncev v Sredozemskem morju.

"Dejstvo, da EU končno razmišlja o načinih, kako nasloviti tragične izgube življenj v Sredozemlju, je pozitiven, čeprav zelo zapoznel korak," so ocenili v Amnesty International, potem ko je komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström konec avgusta napovedala, da bodo sprožili novo operacijo Frontexa. Z njo naj bi Italiji pomagali pri nadzorovanju valov migrantov v Sredozemlju.

Amnesty International sicer že leta poziva EU in države članice, naj okrepijo operacije iskanja in reševanja

na morju. "Žal je bilo potrebnih skoraj 2000 smrtnih žrtev le v letošnjem letu, da je prišlo do razprave," so še zapisali.

V organizaciji so še pozvali Italijo, naj ne ustavi operacije Mare Nostrum za reševanje beguncev na morju, kot je to nedavno napovedal Rim zaradi prevelikih finančnih bremen.