Slovenija si želi članstvo v omenjenem svetu v obdobju od 2016 do 2018, so danes sporočili iz ministrstva za zunanje zadeve.

Prioritete za delovanje Slovenije na zasedanju skupščine je v skladu s svojimi zunanjepolitičnimi usmeritvami sprejela slovenska vlada. Slovenija bo, kot pojasnjujejo na MZZ, tako že tradicionalno posebno pozornost posvetila vprašanju spoštovanja človekovih pravic in svoboščin s poudarkom na pravicah najbolj ranljivih skupin, spoštovanju dostojanstva in demokracije.

Za krepitev preventivne diplomacije

Država bo tudi podpirala razvoj novih standardov, dosledno izvajanje obstoječih zavez in krepitev sistema pogodbenih teles. Zagovarjala bo pravice etničnih manjšin, spodbujala izobraževanje za človekove pravice in njihovo uveljavljanje v povezavi z okoljem.

Slovenska delegacija se bo ob tem zavzemala za krepitev preventivne diplomacije, zagovarjala pa bo tudi načelo odgovornosti zaščititi, namenjeno preprečevanju mednarodnih hudodelstev, s katero pa bi lahko mednarodna skupnost upravičevala morebitno vojaško posredovanje v Siriji.

Slovenija bo branila tudi človekovo varnost, ustrezno zaščito civilistov ter zaščito otrok v oboroženih spopadih. Naš poudarek bo na upoštevanju načel pravne države, doslednega spoštovanja mednarodnega prava in mednarodnega humanitarnega prava ter delovanja Mednarodnega kazenskega sodišča. Aktivno bomo podpirali uporabo mediacije kot sredstva mirnega reševanja sporov ter spodbujali dialog med civilizacijami, napovedujejo na MZZ.

Na področju trajnostnega razvoja si bo Slovenija kot članica delovne skupine ZN za cilje trajnostnega razvoja prizadevala za uravnotežen pristop do teh vprašanj z vidika socialne, okoljske in gospodarske dimenzije razvoja ter celovitega uresničevanja razvojnih ciljev tisočletja. Posebno pozornost bo namenjala boju proti podnebnim spremembam, upravljanju z vodnimi viri, energiji, gozdovom in biotski raznovrstnosti.

Podpora predlogom za učinkovitejše upravljanje

Slovenska delegacija bo v okviru svojih prioritet tudi nadaljevala z aktivnostmi na področju neširjenja orožja za množično uničevanje, razorožitve ter nadzora nad konvencionalno oborožitvijo. V vlogi predsedujoče zasedanju pogodbenic konvencije o prepovedi protipehotnih min bo Slovenija vodila proces sprejetja resolucije GS ZN o konvenciji ter nadaljevala s svojimi aktivnostmi pri razminiranju in zagotavljanju humanitarne pomoči žrtvam min.

Dejavno bo naša delegacija spremljala tudi razprave o celoviti reformi organizacije in podpirala predloge o bolj učinkovitem upravljanju ter transparentnemu in odgovornemu ravnanju, še poudarjajo na MZZ.

Zasedanje Generalne skupščine ZN se začenja danes, čeprav bo glavno dogajanje na vrsti šele od 24. septembra do 1. oktobra, ko bo potekala splošna razprava z govori svetovnih voditeljev.