»Stališče, da smo vodilni na področju oblikovanja svetovne politike, kakor tudi, da smo globalni policisti, počasi izginja,« je za ameriški portal 24/7 Wall St. povedal izvršni direktor mednarodnega središča Meridian Stuart Hollyday, ki je raziskavo opravil v sodelovanju z Gallupom ter projektom US–Global Ledarship Project. Ravno zaradi tega se je izboljšal odnos drugih držav do Amerike.

Med možnimi vzroki za nenaklonjenost do ZDA so slabi dolgotrajni politični odnosi z nekaterimi državami kot sta na primer Iran in Pakistan, nelagodje v svetu pa naj bi vzbujali tudi odlični odnosi z Izraelom. V državah, ki so se znašle na vrhu seznama največjih »sovražnic« ZDA, je več takšnih, ki so v zadnjih letih z množičnimi protesti prišle do novih oblasti – na primer Tunizija ali pa Egipt, nekdanji predsednik katerega, Hosni Mubarak, je bil zaveznik ZDA.

Kot ugotavljajo na portalu 24/7 Wall St., pa nenaklonjenost ZDA ni omejena zgolj na Srednji vzhod in Severno Afriko, pri čemer izpostavljajo ravno Slovenijo. Raziskava je namreč pokazala, da je pri nas z ZDA nezadovoljnih kar 57 odstotkov državljanov, pa čeprav smo tako člani Nata kot tudi del Evropske unije. Kar pa ima Slovenija skupnega z drugimi državami s seznama, je nezadovoljstvo z lastno vlado, pišejo na 24/7 Wall St..

Še en razlog za zamero ZDA bi lahko predstavljalo njeno močno gospodarstvo. Številni prebivalci držav s seznama zaradi krize preživljajo težke trenutke, tako da se težko soočajo s cvetočim gospodarstvom drugje, enega od možnih razlogov za »zavidanje« podaja Jon Clifton, direktor Gallup World Poll, ki je sodelovalo pri opravljanju raziskave.