Povedali bomo, da končujemo bančni pregled ter da ne nameravamo v prihodnje uporabiti zgolj rezultatov te vaje, temveč namerava vlada skupaj z Banko Slovenije pripraviti celovit načrt ukrepanja in predstavili bomo orise tega načrta, je pojasnil Mavko.

Celovit načrt ukrepanja po besedah državnega sekretarja zajema tako dokapitalizacijo posameznih bank kot tudi srednjeročne in dolgoročne ukrepe za krepitev bančnega sistema.

O podrobnostih, konkretno o morebitnih združitvah ali celo stečajih slovenskih bank, pa ni želel govoriti. "O tem v tej fazi ne bi. Je pa že guverner Banke Slovenije napovedal, da ne bo nobene nove likvidacije ali stečaja bank," je spomnil.

Na vprašanje, kdaj lahko pričakujemo objavo bančnih številk, je državni sekretar odgovoril, da "še ta mesec". Na dodatno vprašanje, ali tudi še ta teden, pa je odvrnil, da ni nobene potrebe po špekulacijah in da bo izid znan v kratkem.

Dijsselbloem prepričan, da se bo Slovenija uspešno soočila z bančnim izidom

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je danes v Bruslju izrazil prepričanje, da se bo Slovenija uspešno soočila z izidom bančnega pregleda, ki bo po njegovih informacijah objavljen ta teden.

"Potem nam bo slovenska vlada povedala, kako se bo z izidom soočila. Sem pa precej prepričan, da se bo z izidom soočila uspešno. Počakajmo na izid," je še povedal šef evroskupine.

Usklajena komunikacija

Slovenija je sicer po besedah državnega sekretarja z evropskimi institucijami usklajena glede komunikacijske strategije ob objavi izida bančnega pregleda v vseh ključnih točkah, nekaj podrobnosti pa bo treba še uskladiti do objave rezultatov.

Kritike na račun metodologije bančnega pregleda je Mavko komentiral z besedami, da je uporabljena metodologija povsem skladna z metodologijo, ki je bila uporabljena v preteklih vajah v drugih državah.

Metodologija bo po njegovih navedbah ob objavi rezultatov tudi v celoti razkrita. "Tako da predlagam, da se o metodologiji pogovarjamo, ko bodo imeli vsi zainteresirani posamezniki tudi vse potrebne podrobnosti v zvezi s tem," je dejal.

Usoda zakona o bančništvu, ki prevaja v slovensko zakonodajo nova evropska pravila o reševanju bank, vključno s spornim mehanizmom bail in, ki pred državno pomočjo banki terja prispevek lastnikov in podrejenih upnikov, finančnega ministrstva še vedno ne skrbi.

Državni sekretar je danes znova ocenil, da težav ne bo, in to kljub vloženi zahtevi po ustavni presoji tega zakona. "Menimo, da ni razloga, da bi prišlo do zadržanja tega zakona," je dejal.