Belgija je že peta država članica EU, kjer bo parlament v kratkem glasoval o priznanju Palestine. Glasovanje o neobvezujoči resoluciji s pozivom belgijski vladi, naj v primernem trenutku v prihodnosti prizna palestinsko državo, je predvideno za prihodnji teden, poslanci pa jo bodo po pričakovanjih potrdili.

Vse štiri največje stranke v Belgiji so ta projekt že podprle, medtem ko zunanje ministrstvo po pisanju EUobserverja z odločitvijo čaka še na dvoje - ali bo nov francosko-jordanski projekt v Varnostnem svetu ZN, ki naj bi do leta 2016 prinesel bližnjevzhodni mirovni dogovor, obrodil sadove; in ali bo lahko novi posebni predstavnik EU za bližnjevzhodni mirovni proces, ki bo imenovan v kratkem, vplival na razvoj dogodkov na območju.

Kot je za bilten v četrtek povedal neimenovani belgijski diplomat, je njegova država medtem v pogovorih s podobno mislečimi državami članicami EU, ki načrtujejo skupno priznanje Palestine, če se bo to izkazalo za potrebno. Kot je dejal, so med državami, ki bodo Palestino verjetno priznale, Velika Britanija, Francija, Irska in Španija - štiri države, katerih parlamenti so v minulih tednih že potrdili resolucije s pozivom k temu priznanju.

Avstrija, Danska, Finska, Grčija, Italija, Luksemburg in Portugalska

Med državami, ki utegnejo "potencialno" priznati Palestino, je naštel še Avstrijo, Dansko, Finsko, Grčijo, Italijo, Luksemburg in Portugalsko - sedem držav, ki so leta 2012 v Združenih narodih vse glasovale za podelitev statusa države nečlanice opazovalke Palestini, kar je veljalo za nekakšno de facto priznanje suverene palestinske države.

"Državo lahko priznaš le enkrat. Zato želimo to storiti, ko bo učinek največji (...) Ne želimo iti v to sami. To želimo storiti kot del usklajene odločitve Evropske unije ali vsaj skupaj s čim več partnerji EU," je še pojasnil diplomat.

Palestino priznalo 134 držav

Palestino je sicer doslej uradno priznalo 134 držav. Med njimi je sedem članic EU iz vzhodne Evrope in Sredozemlja - Bolgarija, Ciper, Češka, Madžarska, Malta, Poljska in Romunija - ter od konca oktobra Švedska kot prva članica unije iz zahodne Evrope. Pred tem je bila edina zahodnoevropska država, ki je priznala Palestino, Islandija, ki pa ni članica EU.

Na MZZ nimajo informacij

Z zunanjega ministrstva so za STA sporočili, da informacij o kakšni posebni skupini držav članic EU, ki bi načrtovale skupno priznanje palestinske države, nimajo. Seveda pa pogovori o priznanju med državami članicami EU potekajo, to je bila tudi tema na zadnjem zasedanju zunanjih ministrov EU, so pojasnili. Kot so še opozorili, iz članka EUobserverja tudi ne gre sklepati, da bi bila glede priznanja Palestine oblikovana neka nova formalna skupina držav članic EU.

V članku navedene države so sicer po navedbah MZZ tiste, ki bi glede na dosedanjo politično držo oziroma odločitve - kot so glasovanja v okviru ZN in glasovanja v nacionalnih parlamentih - potencialno lahko bile države, ki bi sodelovale v skupnem priznanju palestinske države.