Na novinarski konferenci v Damasku je Mualem izrazil pripravljenost na sodelovanje in usklajevanje na regionalni in mednarodni ravni v okviru resolucije ZN o skrajnežih. Gre za resolucijo, ki jo je Varnostni svet ZN 15. avgusta sprejel soglasno, njen namen pa je preprečiti novačenje in financiranje džihadistov v Siriji in Iraku. Resolucija zadeva skrajni islamistični skupini Islamska država (IS) in Fronta al Nusra.

Mualem je dejal, da je Sirija pripravljena delovati v okviru mednarodnih ali regionalnih koalicij, kot tudi na podlagi dvostranskih dogovorov. Izpostavil pa je, da morajo pri tem čutiti, da je sodelovanje resno in da ne gre za dvojne standarde.

Potem ko so ZDA v petek menile, da bodo morda na ozemlju Sirije potrebni letalski napadi na džihadiste, je Mualem danes izpostavil, da bi ZDA morebitne napade morale uskladiti z Damaskom, saj bo šlo v nasprotnem primeru za napad na Sirijo. Na vprašanje, ali bi sirska protizračna obramba lahko sestrelila ameriška letala, je dejal, da bi se to lahko zgodilo, "če se pred tem ne bi uskladili", in dodal, da mednarodno sodelovanje in usklajevanje predlagajo prav zato, da bi to preprečili.

Sirski minister je pripravljenost na sodelovanje z mednarodno skupnostjo v boju proti terorizmu izrazil, potem ko so skrajneži IS napredovali v več delih Sirije, tudi v provinci Raga, kjer so v nedeljo zavzeli zadnje vojaško oporišče v provinci.

Skrajneži v Siriji iz rok vojske prevzeli ključno vojaško letališče

Pripadniki skrajne islamske države (IS) so na severu Sirije iz rok vojske prevzeli pomembno vojaško letališče Tabka, ki je bila še zadnja utrdba v provinci Raka pod nadzorom režimske vojske. V spopadih je od torka umrlo več sto sunitskih skrajnežev in vojakov.

Pripadniki Islamske države so Tabko poskušali zavzeti že od začetka avgusta, silovitejšo ofenzivo pa so sprožili minuli torek. Gre za zadnjo pomembnejšo točko, ki jo je vojska nadzorovala v Raki. Ta je v pretežni meri v rokah islamistov, ki so na območjih pod njihovim nadzorom v Iraku in Siriji junija razglasili kalifat.

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo v spopadih za letališče od torka ubitih prek 300 džihadistov in 25 sirskih vojakov, v nedeljo pa nato še 170 vojakov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po poročanju sirske državne televizije so se njihove sile evakuirale v okolico letališča, od koder sedaj še naprej izvajajo napade na skrajneže.

Islamska država se je v Siriji prvotno borila na strani preostalih opozicijskih skupin, a so se zaradi različnih zlorab ostali uporniki obrnili proti njej in jo izrinili z določenih območij severne Sirije. V zadnjih tednih pa so se borci IS vnovič vrnili na predele, ki so jih bili pred tem primorani zapustiti, vključno s severom province Alep.