Skrajnežem zadali izgube, medtem ko se bližajo prestolnici Bagdad

Mesto Tal Afar se nahaja v pokrajini Ninive, ki leži na pol poti med mejo s Sirijo in drugim največjim iraškim mestom Mosul, ki so ga skrajneži Isila po večdnevnih spopadih zavzeli minuli torek ob začetku ofenzive.

Vladne sile, ki so v soboto sprožile protiofenzivo, pa so sporočile, da so skrajnežem zadali izgube, medtem ko se bližajo prestolnici Bagdad. V spopadih blizu Bakube, ki je kakih 60 kilometrov severno do Bagdada, je bilo ubitih 23 pripadnikov Isila, je dpa povedal varnostni vir.

Po poročanju televizije Al Arabija s sedežem v Dubaju so okrepili varnost okoli mednarodnega letališča v Bagdadu, potem ko so na območju ponoči potekali spopadi.

Zaskrbljenost mednarodne skupnosti

Iraški premier Nuri al Maliki je pred tem v nedeljo množici na nekem zborovanju južno od Bagdada dejal, da so vladne sile "prevzele vodstvo" in da nadzirajo razmere. Minuli teden je državljane pozval k boju proti skrajnežem Isila, pozivu pa se je pridružil tudi najvišji šiitski verski voditelj v državi ajatola Ali al Sistani.

Hitro napredovanje Isila in drugih borcev sunitske večine, ki al Malikijevo šiitsko vlado obtožujejo diskriminacije, je vzbudilo zaskrbljenost mednarodne skupnosti. Ameriški mediji so tako poročali, da ZDA pripravljajo neposredne pogovore z Iranom, največjim zaveznikom al Malikijeve vlade v regiji.

Zunanji ministri Arabske lige pa se bodo v sredo in četrtek sestali na pogovorih o "kritičnih razmerah v Iraku" in potrebnih korakih za soočenje z njimi, je danes sporočil vodja Arabske lige Nabil Al Arabi.

Sunitski skrajneži v Iraku s hrvaškim orožjem

Borci skrajne sunitske Islamske države Iraka in Levanta (Isil) pri zavzemanju iraških mest uporabljajo tudi hrvaško orožje, ki je bilo v letih 2012 in 2013 namenjeno sirskim upornikom, poroča danes Jutarnji list. Dodaja, da je na svetovnem spletu mogoče videti številne fotografije pripadnikov Isila z orožjem iz hrvaških skladišč.

Gre za orožje, za katerega so prevoz do Sirije organizirali ameriški State Department in obveščevalna agencija Cia, finančna sredstva pa je prispevala Savdska Arabija. V Sirijo so orožje s Hrvaške prepeljali prek Turčije in Jordanije, navaja časnik.

Poudarja, da je z zagrebškega letališča Pleso v dveh letih proti Siriji odletelo 75 letal s približno 3000 tonami orožja in streliva. Iz hrvaških vojaških skladišč so poslali minomete M79 in RPG-22, ročne raketomete RBG-6 ter netrzajne topove M60. Poleg hrvaškega orožja naj bi pošiljali tudi orožje in vojaško opremo iz drugih evropskih držav.

Orožje nenačrtovano končalo v rokah skrajnežev

Orožje je bilo namenjeno sirskim upornikom, ki so bili pod ameriškim nadzorom, so se pa kmalu pojavile fotografije pripadnikov islamskih skrajnežev iz militantne skupine Ahrar al Šam s hrvaškim orožjem. Njihov tiskovni predstavnik je potrdil, da si delijo orožje s Svobodno sirsko vojsko. Tako so se uresničile bojazni zahodnih politikov, da bo orožje končalo v rokah skrajnežev, še navaja zagrebški časnik.

Koliko orožja je končalo v rokah sunitskih skrajnežev iz Isila, ki so po sodelovanju v spopadih v Siriji svoje pripadnike premestili v Irak, ni znano.