Ameriško ministrstvo za domovinsko varnost je objavilo, da so številne javne zgradbe v Washingtonu in povsod po ZDA dodatno varovane. Za ta korak se niso odločili zaradi kakšne posebne previdnosti oziroma obveščevalnih podatkov o morebitni teroristični grožnji. Povod sta bila dva incidenta v sosednji Kanadi, ki jih povezujejo s pozivom skrajnežev Islamske države, naj se njihovi privrženci maščujejo državam, ki sodelujejo v bombnih napadih nanje v Iraku in Siriji.

Minister za domovinsko varnost Jeh Johnson, ki ni želel razkriti podrobnosti stopnjevanja varnostnih ukrepov, je tako novinarjem dejal, da so »razlogi za to sami po sebi jasni«. Dejal je, da javni pozivi terorističnih organizacij po napadih na vladne predstavnike in njihova poslopja zahtevajo ustrezen odziv, ter dodal, da »preudarnost diktira okrepljeno budnost« pri njihovi zaščiti.

Sindrom osamljenih volkov

Johnson je navedel samo, da bodo posebnega varnostnega režima deležne določene vladne zgradbe v okrožju Columbia in drugih večjih mestih po državi, ter dodal, da bodo stopnjo zaščite sproti ocenjevali in stopnjevali, izvajanje pa bo zaupano tako imenovani zvezni varnostni službi, ki skrbi za več kot 9500 zveznih zgradb in lokacij, ki jih na dan obišče ali se v njih zadržuje več kot 1,4 milijona ljudi. Verjetnost, da se med njimi znajde nevarni posameznik, postaja vse večja, o čemer pričajo poleg dveh napadov v Kanadi tudi nedavni incident v New Yorku, ko je domnevni skrajni islamist v Queensu napadel skupino policistov in dva ranil, pri tem pa bil sam ubit. Varnostne službe v ZDA in Kanadi ugotavljajo, da so bili zadnji napadi spodbujeni s pozivi mudžahidov samooklicanega kalifata v delu Sirije in Iraka tako imenovanim osamljenim volkovom na Zahodu, naj zasejejo strah v svojih državah. »Če se ne dokopljete do eksplozivnega sredstva ali krogle, jim razbijte glavo s kamnom, jih zakoljite z nožem ali povozite z avtom, zadavite, zastrupite, potisnite v globino,« je prejšnji mesec pozival somišljenike tiskovni predstavnik Islamske države Abu Muhammad Adnani ter dodal, da naj v primeru, če nevernikom ne morejo do živega, zažgejo njihov dom, avto ali uničijo pridelek.

Martin Couture - Rouleau ga je očitno poslušal, ko se je z avtomobilom zaletel v dva kanadska vojaka in enega ubil, sledil pa mu je Michael Zehaf - Bibeau, ki je ustrelil vojaka pred spomenikom v Ottawi s puško, ki jo je kasneje policija opisala kot »staro in neobičajno«. Že omenjeni incident v Queensu, ki je sledil drami v kanadskem parlamentu, kamor se je zatekel Zehaf - Bibeau, je bil tudi brezglavo dejanje Zala Thompsona, ki se je lotil četverice policistov s sekiro ter enega udaril po glavi, drugemu pa poškodoval roko.

Vsi trije napadalci so bili v teh incidentih ubiti, tako da njihovi napadalni nagibi nikoli ne bodo povsem razjasnjeni. Preiskovalni organi zatrjujejo, da so delovali samostojno, torej kot osamljeni volkovi in so se tudi sami navzeli radikalnih stališč. Jeh Jonson je na to nevarnost opozarjal že pred mesecem dni v pisnem poročilu ameriškemu kongresu, v katerem je ocenil, da so takšni posamezniki teroristična grožnja, ki jo je najteže zaznati in zato tudi najbolj skrb vzbujajoča. Mahan Abedin, sodelavec več inštitutov v ZDA, Veliki Britaniji in Indiji pri preučevanju terorizma, ugotavlja, da je visoko organizirana oblika terorizma, kakršni smo bili priče s strani Al Kaide, praktično izkoreninjena zaradi razvejane protiteroristične službe na zahodu. V nasprotju s tem pa so tako imenovani osamljeni volkovi tisti, ki lahko resno sejejo strah in spodkopljejo občutek varnosti v vsaki državi.