»Moje ravnanje je bilo oportunistično in morda neetično, a ne kriminalno,« je že v avtobiografiji zatrjeval Florian Homm, nekdanji nemški poslovnež, investicijski bančnik in upravljalec hedge sklada, ki je po petih letih skrivanja pred ameriškimi preiskovalnimi organi zaradi finančnih prevar marca lani pristal v italijanskem priporu. V galeriji Uffizi v Firencah, kjer se je srečal z bivšo ženo in sinom, ga je italijanska policija na namig FBI aretirala, tamkajšnje sodišče pa je pred dnevi odločilo, da ni zadržkov za njegovo izročitev ZDA. Odvetniki so jo nazadnje skušali preprečiti z izgovori na zdravstveno stanje 53-letnega Homma, ki naj bi bolehal za multiplo sklerozo, a je izvedenec ugotovil, da je ta v izrazito začetni fazi in zato ni nobenega razloga, da ne bi stopil pred sodnike v Los Angelesu, kjer mu grozi večdesetletna zaporna kazen.

Homm je svojo poklicno kariero po poslovnem študiju na Harvardu začel v eni vodilnih finančnosvetovalnih družb Merrill Lynch in jo nadaljeval v še nekaterih investicijskih podjetjih, preden je postal soustanovitelj hedge sklada Absolute Capital Management Holdings (ACMH), ki je z visokimi donosi plenil tudi medijsko pozornost ter na svojem vrhuncu upravljal okoli tri milijarde evrov. Pozornost poslovnega sveta je zbudil tudi s svojimi zahtevami po razkosanju nemške telekomunikacijske družbe AG, z lastništvom v znani turistični agenciji TUI in še posebej z nakupom deleža v nogometnem klubu Borussia Dortmund prek svoje družbe na Kajmanskih otokih. Z 20 milijoni evrov je praktično rešil ta klub in izsilil zamenjavo njegovega vodstva.

Čez noč v ilegalo

Še preden so se nadzorne finančne službe poglobile v njegove posle, je septembra 2007 Homm prek noči objavil odstop z vodilnega položaja omenjenega sklada in izginil neznano kam. Preostanek vodstva ACMH ga je takoj obtožil, da je velik del premoženja sklada daleč precenil in da jo je popihal z najmanj 150 milijoni evrov. Prej kot v letu dni so cene delnic ACMH padle za 93 odstotkov, šele leta 2011 pa je ameriška agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) vložila civilno tožbo proti Hommu zaradi goljufivega trgovanja z delnicami z namenom, da se dvigne vrednost njegovega hedge sklada, oziroma zaradi tako imenovanega napihovanja portfelja sklada. Prevarani vlagatelji so po navedbah nekega zasebnega detektiva razpisali tiralico za Hommom z nagrado 1,5 milijona evrov. Preobrat pa se je zgodil, ko je bil marca lani na zveznem sodišču v Los Angelesu obtožen zaradi finančne prevare in oškodovanja investitorjev po vsem svetu za najmanj 200 milijonov evrov. V Los Angelesu je obtožen štirih tovrstnih kaznivih dejanj z oškodovanjem vlagateljev v nekdanji tamkajšnji podružnici ACMH v višini 53 milijonov evrov, za kar mu grozi 75 let zapora.

Hommovo izginotje septembra 2007 je bilo filmsko. Razkošno življenje, obkroženo z lepoticami, v svojih vilah je z domovanja na Majorki zapustil z zasebnim letalom, aktovko, škatlo cigar in 500.000 dolarji, zatlačenimi v spodnje perilo. O tem se je pozneje razpisal za Bloomberg News in dodal, da je bil, ko se je letalo vzpenjalo v nebo, »globoko pretresen in zamegljenih misli«. »Trgal sem vse vezi s svojim dotedanjim življenjem, s kolegi, strankami, znanci, prijatelji, dekleti, psi, družino in otroki ter hkrati uničeval svoje na hitro ustvarjeno bogastvo,« je zapisal v enem od svojih pisem medijem iz ilegale, povsem v nasprotju s standardnim naukom odvetnikov svojim obtoženim strankam, naj bodo tiho in še bolj tiho. Še več, na begu je spisal tudi avtobiografijo, ki je izšla predlani in se v Nemčiji uvrstila med prvih trideset najbolje prodajanih knjig.

Homm, ki se mu po slabem letu dni italijanskega pripora obeta skorajšnja izročitev ZDA, tega za zdaj še ni komentiral. Njegov ameriški odvetnik Jan Handzlik pa je še pred odločitvijo sodišča v Firencah dejal, da si njegova stranka želi dokazati nedolžnost pred ameriškim sodiščem. »Homm je prepričan, da bo sodišče, potem ko bo preučilo dokaze, ugotovilo, da je ravnal pošteno in v najboljšem interesu vlagateljev v sklad ACHM,« dodaja Handzlik.