Sirski pravosodni minister Nadžem al Ahmad je ob tem pojasnil, da je splošna amnestija v duhu "družbenega odpuščanja, pozivov k sobivanju v luči vojaških zmag".

Kot je poročala sirska tiskovna agencija Sana, bo amnestija veljala tudi za s terorizmom povezana kazniva dejanja. Veljala bo za vse, ki so bili na podlagi protiteroristične zakonodaje iz leta 2012 obsojeni zaradi članstva v teroristični organizaciji, ne pa za tiste, ki so bili obsojeni zaradi ustanavljanja terorističnih skupin. Asadov režim uporablja izraz "terorist" za vsakogar, ki se bojuje proti vladajočemu režimu.

Tujci, ki se v Siriji borijo na strani protirežimskih sil, bodo imeli mesec dni časa, da se predajo in uveljavijo amnestijo. V skladu z amnestijo bodo vse smrtne kazni spremenili v dosmrtno ječo, na svobodo pa bodo izpustili vse zapornike, ki so starejši od 70 let in trpijo za neozdravljivo boleznijo.

Pa navedbah različnih organizacij za varstvo človekovih pravic, sirski režim v zaporih, kjer so zlorabe in mučenja sistematična, zadržuje okoli 18.000 ljudi.

Al Asad je splošno pomilostitev napovedal po zmagi na predsedniških volitvah minuli teden, na katerih je dobil 88,7 odstotka podpore. Volitve so izvedli samo na tistih območjih v državi, ki so pod nadzorom režimskih sil, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Asadov režim je v preteklosti razglasil že več amnestij, in sicer 31. maja in 21. junija 2011 ter 15. januarja in 16. aprila 2013.